Uzburkane strasti
0

Šta je pobuna Wagnera doniijela Rusiji: Prigožin i dalje "korisni idiot", ali je moć trajno narušena

V. K.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Nakon što je Jevgenij Prigožin sa Wagnerom organizovao pobunu u Rusiji mnogo toga se u unutrašnjim strukturama Kremlja promijenilo, ali pitanje koje se najviše postavlja jeste koliko su te promjene ugrozile Putinov režim.

Nekoliko sati nakon puča, činilo se kako Prigožin u svom bijesu neće ostaviti "kamen na kamenu", ali stvari su se počele odvijati nešto drugačije.

"Nevjerovatno je da je Prigožin opet dobro raspoložen iako ga je Putin optužio za izdaju. Niti je pao kroz prozor, a nije ni otrovan. Razlog zašto ga se Kremlj još nije riješio je prvenstveno Afrika", rekao je Ulrich Schmid, švicarski istraživač sa Univerziteta St. Gallen u intervjuu za Der Standard.

Iako u Ukrajini možda više ne igra ulogu, Prigožin u Africi i dalje služi Putinu kao "korisni idiot".

"Ponudio je svoje usluge vojnoj hunti u Nigeru. Rusija trenutno ne može bez Wagnera", rekao je profesor Wolfgang Mueller.

Ono što se u analizi ističe jeste i to da je Putin možda dobio obračun sa vođom plaćenika, ali da je njegova baza moći itekako narušena i pogođena.

"Dugo vremena, Putinova moć se gradila na obećanju da će garantovati stabilnost i sigurnost. Prigožinovo napredovanje ka Moskvi bio je ogroman gubitak autoriteta. Vertikala moći na kojoj se decenijama zasniva Putinova vladavina je urušena. Budući da bježi od novog talasa regrutacije, on je također postao zavisan od nesigurnih ličnosti kao što je Prigožin", mišljenja je Schmid.

Osim Putina, u Prigožinovom pohodu osramoćena je i ruska vojska.

"Vojska je svakako osramoćena jer nisu mogli tako brzo zaustaviti ustanak, a Wagnerovci su im oborili i helikoptere", mišljenja je profesor.

Pored odnosa Putina i Wagnera, nakon pobune je naročito zanimljivo posmatrati i situaciju sa pojedinim generalima, uključujući i Sergeja Surovikina koji je u javnosti poznatiji pod nadimkom "general Armagedon".

"Za sada, ostaje nepoznato da li je Surovikin podržao Prigožina, ali definitivno je nestao sa scene. Nejasno je i da li je Surovikin u kućnom pritvoru kako navode članovi porodice. U svakom slučaju do sada nije bilo znakova velikog talasa čišćenja koje su, primjera radi, ruski vojni blogeri zahtijevali nakon pobune. Ovo može biti povezano sa činjenicom da je ravnoteža u oružanim snagama previše nestabilna u sadašnjim uslovima i da rukovodstvo želi spriječiti da dođe do pobune", ističe Mueller.

Za razliku od unutrašnjih problema ruskog vojnog i političko rukovodstva, zapadni zvaničnici su dešavanja u ovoj zemlji posmatrali sa određenom rezervom.

"Washington je dao sve od sebe da sve predstavi kao rusku unutrašnju stvar, ali su sa velikim interesovanjem posmatrali napredovanje plaćenika. Oprez je bio i zbog toga što niko ne bi volio vidjeti da hiljade nuklearnih bojevih glava padne u 'pogrešne ruke'", pojašnjava se u analizi Der Standarda.