Anti-muški raspoložen?
0

Šta je radikalni feministički pokret 4B i zašto je nakon Trumpove pobjede porastao interes za njega

B. H.
Nakon pobjede Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima, u SAD-u je porastao interes za južnokorejski pokret nazvan 4B, koji se već dugo bori protiv seksa, djece i braka.

Američki mediji, pozivajući se na analitičke podatke Googlea, navode da je pojam pokreta 4B dostigao vrhunac popularnosti u pretragama 7. novembra, dan poslije izbora.

Neke žene u reakciji na ishod izbora "prekidaju sa muškarcima" i pozivaju ostale žene širom zemlje da im se pridruže, izvještava CNN. Njihova ljutnja je posebno izazvana činjenicom da je novoizabrani predsjednik Trump u prošlosti više puta optužen za seksualno zlostavljanje, uključujući slučaj koji se, prema portalu The 19th News, pojavio samo dvije sedmice prije izbora 2024.

Još jedan značajan razlog za frustraciju predstavlja Trumpova uloga u ukidanju presude Roe v. Wade, koja je omogućila mnogim državama da uvedu zabranu pobačaja. Prije ukidanja ovog slučaja, prekid trudnoće bio je dozvoljen do 25. sedmice. Ovu dugogodišnju praksu ukinuli su konzervativni sudije Vrhovnog suda, koje je Trump imenovao.

Interes za pokret 4B naglo je porastao u danima nakon izbora, pretrage na Googleu su se povećale, a društvenim mrežama počeli su kružiti brojni videozapisi. Veliki interes za pojam "4B pokret" u pretragama sugeriše da mnoge mlade žene istražuju ovu ideju i dalje je promovišu nakon izbora.

"Dame, moramo razmišljati o pokretu 4B poput žena u Južnoj Koreji i zadati Americi snažan udarac u vidu naglog pada nataliteta," piše u objavi na mreži X koja ima više od 470.000 lajkova. "Ne možemo dopustiti da se ti muškarci smiju zadnji, moramo im uzvratiti," dodaje. Objavu je postavljena na dan kada je Trump izabran za predsjednika.

Ideje pokreta 4B počinju imati veliki odjek u SAD-u. Osnovni principi pokreta podudaraju se sa širim feminističkim kritikama patrijarhata i kapitalizma, koje su se pojačale kao odgovor na politički razvoj događaja poput Trumpove retorike i debata o reproduktivnim pravima.

"Tokom svoje kampanje Trump je posebno ciljao mlade muške birače. U međuvremenu, američke žene vide da mladi muškarci glasaju za ovog konzervativnog kandidata koji ugrožava njihovu tjelesnu autonomiju," izjavila je za Washington Post docentica sa odsjeka za jezike i kulture istočne Azije i rodne studije, Sunyoung Park.

CNN izvještava da se, upravo zbog odluka njihovih muških vršnjaka, neke Amerikanke u dvadesetim godinama odlučuju okončati svoje veze i istražiti načine na koje bi kroz ovaj pokret mogle uticati na američku politiku.

Abby K., 27-godišnjakinja sa Floride, nedavno je raskinula sa svojim dečkom zbog njegovih podrugljivih komentara o Trumpovim ranijim optužbama za seksualno zlostavljanje. Kada je objavila video o svojoj odluci da se pridruži pokretu 4B, muškarci su joj slali prijetnje smrću i uvredljive komentare o njenom izgledu.

"To vas baš i ne mami da se ponovo prijavite na dejting aplikaciju," izjavila je za CNN.

"Vrijeme je da zatvorimo naša tijela za muškarce," stoji u još jednoj viralnoj objavi. "Ovi izbori sada više nego ikad dokazuju da nas mrze i da su na to ponosni. Nemojte ih nagraditi."

Šta je pokret 4B i ko stoji iza njega?

Pokret je nastao oko 2015. godine u Južnoj Koreji kao odgovor na izraženu rodnu nejednakost u zemlji. Popularan je prvenstveno među mladim ženama u dvadesetim godinama. Naziv 4B je akronim za četiri korejske riječi: bihon, bichulsan, biyeonae i bisekseu, što u prevodu znači bez heteroseksualnog braka, bez rađanja, bez izlaženja i bez seksa s muškarcima.

Grupa žena tako protestuje protiv sve većeg nasilja, sistemske diskriminacije i nejednakosti, koja im ujedno otežava prihvatanje braka ili roditeljstva. Južna Koreja ima dugu i nasilnu istoriju tokom koje su žene često bile žrtve napada i zlostavljanja, kao što se dogodilo tokom Drugog svjetskog rata, kada su korejske žene služile kao tzv. "Utješiteljice" za japanske vojnike koji su ih silovali.

Osim toga, žene u Južnoj Koreji već dugo se suočavaju sa značajnim razlikama u platama između muškaraca i žena te različitim oblicima uhođenja.

"Mnoge od nas će se sada naći u istoj poziciji i suočiti sa represivnim i nasilnim institucijama," izjavila je za CNN Ju Hui Judy Han, docentica rodnih studija na Kalifornijskom univerzitetu u Los Angelesu.

"Mi se razumijemo i podržavamo," dodaje u vezi sa ishodom izbora.

Izbori koji su pokrenuli raspravu o feminizmu

"Imam sredstva da se izdržavam bez braka i planiram imati dijete sama," kaže jedna od sagovornica CNN-a, Ashli.

Dodaje da se nije odvojila od muškaraca iz osvete, već želi dati prioritet sebi.

"Ako dovoljno pritisnete ljude, na kraju će puknuti. Kako će to uticati na politiku? Vidjet ćemo, ali mislim da ono što žene žele više zaista nije moguće ignorisati. Žene se konačno počinju same odlučivati," kaže.

Slobodne žene se pridružuju pokretu, dok one koje su udate ili imaju djecu planiraju protestovati na druge načine, piše CNN. Han predviđa da će interes Amerikanaca za pokret 4B vremenom opasti, ali se nada da će trenutna diskusija pomoći ženama da shvate da nisu same u svojoj borbi za reproduktivnu pravdu i rodnu ravnopravnost.