Šta je zapravo ISIL Horasan koji je napao u Moskvi: Njihova najčešća meta su džamije
Šta je ISIL-K
Islamska država Horasan (ISIS-K), nazvana po starom izrazu za regiju koja je uključivala dijelove Irana, Turkmenistana i Afganistana, pojavila se u istočnom Afganistanu krajem 2014. i brzo stekla reputaciju ekstremne brutalnosti.
Jedna od najaktivnijih regionalnih podružnica militantne grupe tzv. Islamske države, ISIL-K, doživjela je pad broja članova od vrhunca oko 2018. Talibani i američke snage nanijeli su joj velike gubitke.
Sjedinjene Američke Države tu grupu vide kao stalnu prijetnju. General Michael Kurilla, komandant Generašlštaba SAD-a, rekao je Kongresu prošlog marta da ISIL-K brzo razvija sposobnost provođenja "vanjskih operacija" u Evropi i Aziji. Predvidio je da će moći napasti američke i zapadne interese izvan Afganistana "za samo šest mjeseci i s malo ili nimalo upozorenja".
Napadi unutar same SAD-a bili su manje vjerovatni, rekao je.
Sjedinjene Američke Države saopćile su da je njihova sposobnost razvijanja obavještajnih podataka protiv ekstremističkih grupa u Afganistanu kao što je ISIS-K smanjena od povlačenja američkih trupa iz zemlje 2021. Američka vojska saopćila je da može vidjeti "široke konture" nadolazeći napad, ali nema konkretne pojedinosti kao prije.
Napadali često džamije
ISIL-K ima dugu historiju napada, uključujući česte napade na džamije, unutar i izvan Afganistana. Ranije ove godine, SAD su presrele komunikaciju koja potvrđuje da je grupe izvela dvostruke bombaške napade u Iranu u kojima je poginulo gotovo 100 ljudi.
U septembru 2022. militanti ISIL-K-a preuzeli su odgovornost za smrtonosni samoubilački napad na rusku ambasadu u Kabulu.
Grupa je također bila odgovorna za napad na međunarodni aerodrom u Kabulu 2021. godine u kojem je ubijeno 13 američkih vojnika i mnoštvo civila tokom haotične američke evakuacije iz zemlje.
Prema januarskom izvještaju UN-a, napori talibana da poraze grupu doveli su do pada broja napada unutar Afganistana. Ipak, napadi nisu prestali.
U četvrtak je tzv. Islamska država preuzela odgovornost za samoubilački bombaški napad ispred banke u afganistanskom gradu Kandaharu u kojem su poginule najmanje tri osobe, a 12 ih je ranjeno, sapoćila je lokalna policija.
Zašto bi napali Rusiju.
Dok je napad ISIL-K u Rusiji u petak za mnoge neočekivana eskalacija, stručnjaci kažu da se skupina posljednjih godina suprotstavlja ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
"ISIS-L je fiksiran na Rusiju posljednje dvije godine, često kritikujući Putina u svojoj propagandi", rekao je Colin Clarke iz Soufan Centra, istraživačke grupe sa sjedištem u New Yorku.
Michael Kugelman iz Wilson Centra sa sjedištem u Washingtonu rekao je da je ISIS-L "Rusiji vidi kao saučesnicu u aktivnostima koje redovno tlače muslimane".
Dodao je da grupa također broji članove niza srednjoazijskih militanata koji imaju vlastite motive protiv Moskve.