Surova istina
63

Šta kažu karte: Ukrajina bi se teško mogla braniti ako granica ostane na postojećoj liniji fronta

Piše: B. H.
Foto:ISW
Foto:ISW
Ako bi se postiglo primirje duž trenutne frontne linije, Ukrajina ne bi mogla osigurati svoju odbranu u slučaju novog napada od strane Rusije. Nedostaje joj dovoljno zaleđa za eventualno povlačenje. Rusi se nalaze samo 25 km od grada Zaporožja i 30 km od Harkova. Herson je odmah s druge strane Dnjepra.

Na to je upozorio Institut za proučavanje rata ističući da je npr. Herson odvojen rijekom, ali to ga nikako ne štiti od artiljerijskih i raketnih napada. Također je u dometu raketnih sistema BM-21 Grad. Zaporožje, s druge strane, ne dijeli nikakva prirodna prepreka od fronta koja bi mogla zaustaviti ruske jedinice. Područje je ravničarsko.

"Zaustavljanje dobro pripremljene velike ofanzive mehanizovanim jedinicama rijetka je pojava u ratu, što znači da bi obnovljeni ruski napad mogao ubrzo ugroziti i Harkov i Zaporožje", naveo je Institut za proučavanje rata. Prema njihovim procjenama, odmah bi bila ugrožena i mjesta u "pojasu utvrđenja" u Donjeckoj oblasti, uključujući Kramatorsk i Slavjansk.

Rusija u međuvremenu gradi dvokolosiječnu željezničku prugu preko okupiranih teritorija, povezujući Rostovsku oblast s ostatkom ukrajinskog teritorija pod svojom kontrolom. Također gradi i autoput do Mariupolja, Melitopolja i Heničeska duž Azovskog mora. Oko 40-kilometarski dio između Taganroga u Rostovskoj oblasti i Mariupolja već je završen. Prema prošlogodišnjoj izjavi Vladimira Putina, cijela ruta bi mogla biti dovršena u roku od tri godine.

Slična saobraćajna povezanost ranije nije postojala, jer su glavne trase uvijek bile orijentisane od mora prema sjeveru, a ne od istoka prema zapadu. To bi Rusiji omogućilo bolje snabdijevanje trupa na Krimu, kao i u Zaporoškoj i Hersonskoj oblasti.

Institut za proučavanje rata ističe da je zbog ovoga ključno da primirje bude postignuto na liniji koja se lakše može braniti. Kako se mogućnost primirja približava, Ukrajina bi već sada trebala što brže dobijati vojnu pomoć u većim količinama, čak i ako bi to bilo skuplje. Čuvanje tako duge frontne linije zahtijevalo bi ogroman broj vojnika i resursa.

Rusija zahtijeva da joj Ukrajina preda četiri istočne oblasti – Lugansku, Donjecku, Zaporošku i Hersonsku – iako nijednu od njih nije u potpunosti okupirala. Moskva zasad ne pokazuje nikakvu spremnost da odustane od ovog zahtjeva, a te oblasti je već "formalno pripojila".

Također želi zadržati Zaporošku nuklearnu elektranu, koju je već stavila pod svoju kontrolu.