Potez očajnika
317

Šta znači ruska djelimična mobilizacija i hoće li pomoći Putinu da preokrene svoje vojne poraze

S. M.
Foto: Alexander Avilov/Moskva News Agency
Foto: Alexander Avilov/Moskva News Agency
Ruski predsjednik Vladimir Putin proglasio je "djelimičnu mobilizaciju" u srijedu rano nakon sedam mjeseci ratovanja u Ukrajini koji su uzeli značajan danak moskovskim snagama. Analiziramo šta to znači.

U unaprijed snimljenom obraćanju naciji, Putin je rekao da će mobilizacija početi odmah kako bi se pomoglo u borbi Rusije protiv "kolektivnog Zapada" u Ukrajini, piše The Moscow Times.

Ali šta znači "djelimična mobilizacija" Kremlja? Kako će se implementirati? I hoće li to pomoći Moskvi da preokrene svoje vojne poraze?

Šta je mobilizacija?

Ruski zakon dozvoljava mobilizaciju u slučaju strane agresije ili napada na Rusiju — radi se o pripremi ruske ekonomije i oružanih snaga za rat. Konkretno, to znači pozivanje ruskih vojnih rezervi.

Ovo je prvi put da se Rusija mobilizirala od nacističke invazije na Sovjetski Savez 1941. godine.

Kako je Rusija svoju invaziju na Ukrajinu oduvijek opisivala kao "specijalnu vojnu operaciju", Kremlj do sada nije uveo nikakve mjere koje se tradicionalno povezuju s ratnom situacijom. Ali objava od srijede to mijenja.

Šta su "vojne rezerve" Rusije?

Na papiru, ruska vojna rezerva broji preko 2 miliona ljudi, uključujući bivše regrute (vojna služba je obavezna u Rusiji), penzionisane oficire i one koji su napustili aktivnu službu.

Procjenjuje se da 90 posto ovih rezervista nije prošlo bilo kakav oblik obuke nakon prve službe u Oružanim snagama, što je u nekim slučajevima moglo biti prije nekoliko decenija.

"Rezervisti ne bi bili spremni za borbu. Sve bi zavisilo od toga šta su radili i koliko je prošlo otkako su služili. Ove vještine vremenom atrofiraju ako ih ne vježbate", rekla je Dara Massicot, stručnjakinja za rusku vojsku u američkom think tanku RAND Corporation.

Šta je djelomična mobilizacija?

Za razliku od "opće mobilizacije" koja bi Rusiji omogućila da pozove svih svojih 2 miliona rezervista, "djelimična mobilizacija" predviđa da će vojni pozivi biti ograničeni na određene grupe rezervista, ili one iz određenog područja zemlje.

To vjerovatno znači da će Rusija pozvati aktivne rezerve, one koji su nedavno odslužili vojni rok ili one sa borbenim iskustvom.

Ko je pozvan?

Prema Putinovim riječima, djelomična mobilizacija u srijedu bit će ograničena na rezerviste sa relevantnim vojnim iskustvom.

"Riječ je o djelimičnoj mobilizaciji. To jest, samo građani koji su trenutno u rezervnom sastavu i prije svega oni koji su služili u Oružanim snagama, imaju vojne vještine i relevantno iskustvo. Samo oni će biti podvrgnuti regrutaciji", Putin rekao je.

Rusija će pozvati ukupno 300.000 rezervista, rekao je ministar odbrane Sergej Šojgu nakon Putinovog obraćanja.

Ovo je popriličan broj, posebno u poređenju sa 190.000 vojnika koje je Rusija, kako se procjenjuje, prikupila za svoju invaziju na Ukrajinu u februaru.

Da li je jasno ko će tačno biti mobilisan?

Nije, posmatrači su brzo primijetili da je ukaz o mobilizaciji koji je Putin potpisao u srijedu Ministarstvu odbrane dao mnogo više slobode za regrutovanje mladih vojnika nego što su Putin i Šojgu predložili.

"Mobilizacija se zove parcijalna, ali nikakvi parametri ni teritorijalni ni po kategorijama nisu naznačeni", istakla je ruska politička analitičarka Jekaterina Šulman na Telegramu.

"U stvarnosti, rusko ministarstvo odbrane će odlučiti koje ljude, gdje i u kojem broju će poslati u rat", objavio je borac za ljudska prava Pavel Čikov ubrzo nakon Putinovog saopštenja i objavljivanja odgovarajućeg dekreta.

Kako će Rusija sprovesti djelimičnu mobilizaciju?

Nakon što je veći dio ruske rezervne strukture demontiran tokom kasnog sovjetskog perioda, upis desetina hiljada ljudi u Oružane snage vjerovatno će biti dugotrajan i konfuzan proces, kažu analitičari.

"Rusija se nije mobilisala jako dugo", rekla je Massicot.

"Oni će regrutovati ljude i poslati ih na front sa starom obukom, lošim vodstvom, opremom koja se održava u još gorem stanju od aktivnih snaga", napisala je Massicot na Twitteru.

Borac za ljudska prava Chikov rekao je da će veliki dio političke odgovornosti za osiguravanje nesmetanog odvijanja mobilizacije vjerovatno biti prebačen na regionalne guvernere.

"Mehanizam će biti sljedeći: Ministarstvo odbrane će formirati kvote za mobilizaciju za svaki region Rusije. Guverneri će biti odgovorni za operacionalizaciju zadatka", rekao je on.

Kako će to utjecati na rat?

Mobilizacija rezervi je dugotrajan proces sa velikim resursima, što znači da je malo vjerovatno da će biti bilo kakvog trenutnog utjecaja na bojno polje, smatraju analitičari.

"Ne vidim kako Rusija može napraviti potpuno nove jedinice pozvanih rezervista sa bataljonima vrijednim funkcionalne opreme, to je proces koji će trajati više mjeseci", rekla je Massicot za Moscow Times.

Čak i kada takve jedinice budu spremne, Rusija će vjerovatno moći da ih rasporedi samo za obavljanje relativno jednostavnih zadataka poput držanja odbrambenih položaja.

I malo je vjerovatno da će promijeniti male šanse Rusije da zauzme cijeli Donbas na istoku Ukrajine, što je ratni cilj Kremlja, tvrdi Massicot.

"Kratkoročno, Rusija može mobilizirati ljude za ulogu pješadijskog tipa, ali ovo je za održavanje, a ne za ofanzivu", rekla je ona.

“Mislim da za sada ofanzivno djelovanje ne dolazi u obzir", dodala je.