Stogodišnjakinja čuvarica nacionalnog parka u SAD-u otkriva neispričane priče Afroamerikanaca
NPS rendžeri odražavaju raznolikost Amerike i njenih ljudi.
"Mislim da je svačija priča veoma važna. Postoji toliko raznolikosti. Upravo u toj mješavini postoji velika tajna demokratije", rekla je Soskin za Washington Post neposredno nakon svog rođendana.
Soskin je jedna od 20.000 aktivnih rendžera širom zemlje. Kada je 1916. godine osnovana Služba nacionalnih parkova, gotovo svi zaposleni su bili muškarci i bijelci. Više od jednog stoljeća kasnije, 37,8 posto zaposlenih u NPS-u su žene, a 21,5 posto nisu bijelci, prema najnovijim podacima.
Unuka bivše porobljene osobe, Soskin, rođena je 1921. u porodici Cajun-Kreole, a odrasla je u Oaklandu u Kaliforniji. Tokom Drugog svetskog rata, Soskin je željela da bude jedna od žena koje grade čamce i avione za ratne napore, ali nije mogla zbog rasne segregacije nametnute zakonima i običajima s kraja 1877. godine, koja je trajala sve do sredine 20. stoljeća.
Decenijama kasnije, Soskin pomaže u radu Nacionalnog historijskog parka Domovinskog rata iz Drugog svetskog rata u Ričmondu u Kaliforniji.
Umjesto da radi u fabrici ili brodogradilištu, Soskin je radila u odvojenoj sindikalnoj sali, kao referent. Skoro 60 godina nakon što je počela kao službenik, Soskin radi sa NPS-om da otkrije neispričane priče Afroamerikanaca koji su radili na domaćem frontu tokom rata. Ovaj posao je doveo do privremene pozicije u NPS-u koja se 2013. godine pretvorila u posao čuvara parka sa punim radnim vremenom.
Tom promocijom postala je najstariji aktivni čuvar parka u Sjedinjenim Američkim Državama. Ona se sjeća važnih događaja iz historije SAD-a, poput posljednjeg leta Amelije Erhart i napada na Pearl Harbor. Ona vodi javne programe u historijskom parku Richmond i priča svoju priču, pored onih drugih radnika iz Drugog svetskog rata, u centru za posetioce.