"Jednom je uspjelo"
31

Stranačke kolege "peru" Trumpov imperijalizam: To je samo priča za pregovore

Piše: N. Ž.
Donald Trump iznio brojne sporne tvrdnje u sferi vanjske politike (Foto: EPA-EFE)
Donald Trump iznio brojne sporne tvrdnje u sferi vanjske politike (Foto: EPA-EFE)
Članovi Republikanske stranke pokušali su u svojim javnim istupima da opravdaju riječi novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, a koje se odnose na njegove "ideje" u domenu vanjske politike.

Konkretno, sporne su njegove izjave o Kanadi, Grenlandu i Panamskom kanalu, a koje su neki kritičari nazvali i imperijalističkim.

Međutim, za brojne njegove kolege iz Republikanske stranke, ove izjave nisu sporne, već su "materijal za pregovore."

Matthew Bartlett, njegov saradnik i strategista za republikance, rekao je da je bio u State Departmentu kada su "Trumpove objave slale cijele odjele u haos", ali je i pohvalio njegovu politiku.

"Ovakav pristup je jednom već uspio, u kontekstu vanjske politike. Ako svjetski lideri kažu da ga ne poštuju, ali da prihvataju da je luđak i da ne znaju šta će uraditi sljedeće, to je odlično. Ako to dovede do mira u Izraelu i Ukrajini, i ako to unese strah među teroriste, odlično", rekao je Bartlett.

Trumpov pristup je komentarisao još jedan strategista iz njegove stranke, a riječ je o Daveu Carneyju.

On smatra da Trump ovim izjavama "priprema teren za pregovore", a tu je podijelio i da smatra da je za povećanje u izdvajanju sredstava za odbranu država članica NATO-a zaslužan upravo novoizabrani predsjednik SAD-a, odnosno njegova prijetnja da će napustiti ovaj vojni pakt.

Trump je u posljednjim sedmicama govorio o Kanadi kao 51. američkoj državi, objavljujući memeove i koristeći svoju božićnu objavu kako bi ismijao kanadskog premijera Justina Trudeaua – spominjući legendu hokeja Waynea Gretzkyja kao mogućeg "guvernera" Kanade.

Trudeau je odgovorio objavom na X u četvrtak, povezujući video o historiji Kanade i savezništvu zemlje sa SAD-om.

Predsjednik Paname, José Raúl Mulino, također je uzvratio Trumpu, izjavivši u video saopštenju prošle sedmice da "svaki kvadratni metar Panamskog kanala i njegove susjedne zone pripada Panami i nastavit će to biti".

Nazvao je suverenitet i nezavisnost svoje zemlje "neospornim" i rekao da kanal nije pod direktnom niti indirektnom kontrolom drugih stranih lidera. To je došlo nakon što je Trump izjavio da su SAD "prevarene" na Panamskom kanalu i sugerirao da Kina – drugi najveći korisnik kanala – stiče uticaj nad tim plovnim putem.

Trump je također u svojoj božićnoj objavi ponovo izrazio želju da preuzme kontrolu nad Grenlandom, idejom koju je iznio 2019. godine.

Vlada Grenlanda ponovo je odbacila ovu ideju, ali Trump može biti "privučen" neiskorištenim prirodnim resursima, uključujući ključne rijetke elemente koji se koriste za proizvodnju električnih vozila, vjetroturbina i drugih ekoloških tehnologija.

Rusija, posebno, vidi region kao stratešku priliku, a glasnogovornik Trumpove tranzicije napomenuo je da bi Trumpova namjera bila da suzbije rusku agresiju.

Iako je Trump izostavio Meksiko sa svog "božićnog spiska", u predizbornoj kampanji je izjavio da bi razmislio o invaziji ili bombardovanju Meksika, a njegovi savjetnici su također diskutovali o "mekoj invaziji" zemlje jer budući predsjednik obećava rat protiv narko kartela – što je tvrdnja koju je meksička predsjednica Claudia Sheinbaum rekla da njena zemlja ne bi prihvatila.

To je vrsta tvrdnje koju čak i Trumpovi saveznici možda ne bi očekivali da strane vođe prihvate. Čini se da malo ljudi ozbiljno priprema planove za aneksiju Kanade.

Međutim, to je jedinstveni Trumpov način pregovaranja.

"To je 'umjetnost dogovora' (Art of the Deal, engl.; ime najpoznatije Trumpove knjige), i Trump stavlja Ameriku na prvo mjesto. On pokušava izvući najbolje dogovore za Ameriku“, rekao je Jim McLaughlin, Trumpov anketar.