Posljednjih je godina podignuto 30.000 kilometara žice i zidova, dijelom zbog izbjegličke krize.
Britanski naučnici kažu da se tako razdvajaju populacije divljih životinja, poput jelena i medvjeda i povećava stopa smrtnosti.
Njihova studija upozorava da bi te "privremene" strukture mogle postati trajne i dugoročno utjecati na životinjski svijet.
Zaštitari okoliša podsjećaju da su 80-te i 90-te godine prošlog stoljeća donijele posve novo shvaćaje o potrebi prekogranične suradnje na životinjskim migrantskim rutama.
Toj su ideji pridonijeli pad Berlinskog zida, širenje EU-a i donošenje novih zakona o zaštiti životinja, piše BBC.
"Teroristički napad na SAD 11. septembra bio je okidač kada su vlade zbog terorizma, ali i krijumčarenja droge počele zatvarati granice. Zaštitari okoliša su, s druge strane, tražili otvoreniji sistem kako bi se omogućile prekogranične migracije životinja", rekao je dr.Matt Hayward s britanskog univerziteta Bangor.
"Sasvim je sigurno da je izbjeglička kriza u posljednje vrijeme izazvala postavljanje novih ograda", dodao je.
Stručnjaci izdvajaju slučaj Slovenije koja je u novembru 2015. postavila žilet-žicu na granici s Hrvatskom kako bi spriječila dolazak migranata i izbjeglica, prenosi Hina.
Autori ističu da je ta prepreka izazvala dosad neviđene posljedice na životinje, jer razdvaja medvjede, risove i vukove od svojih matičnih populacija.
I u ostalim dijelovima Europe i Azije ograde ubijaju sve više jelena, upozoravaju stručnjaci.
"Životinje pokušavaju prijeći žicu i jednostavno zaglave", rekao je Hayward.