Sud u Velikoj Britaniji presudio u korist profesora koji je dobio otkaz zbog anticionističkog govora
Sud za zapošljavanje presudio je da je profesor David Miller nepravedno otpušten i da su njegova "anticionistička uvjerenja kvalificirana kao filozofsko uvjerenje i kao zaštićena karakteristika u skladu s člankom 10. Zakona o jednakosti iz 2010.".
Rahman Lowe, pravna kompanija koja je zastupala Millera, pozdravila je to kao značajnu odluku.
"Ova presuda po prvi put utvrđuje da su anticionistička uvjerenja zaštićena na radnom mjestu", poručili su.
Unija jevrejskih studenata rekla je da bi presuda od ponedjeljka “mogla postaviti opasan presedan o tome što se na kampusu može zakonito reći o jevrejskim studentima i društvima koja su u središtu njihovog društvenog života. To će u konačnici učiniti židovske studente manje sigurnima.”
Miller je prvo izazvao kontroverzu 2019. godine kada je u predavanju naveo cionizam kao jedan od pet izvora islamofobije i pokazao dijagram koji povezuje jevrejske dobrotvorne organizacije i cionističko lobiranje. Univerzitet je odbacio pritužbe da je to nalikovalo antisemitskoj tvrdnji da Jevreji tajno utječu na politička zbivanja na temelju akademske slobode.
Od tada su Millerovi komentari na internetskim predavanjima koji Izrael opisuju kao "neprijatelja svjetskog mira" i opis Jevrejskog društva kao "izraelske lobističke skupine" koja je "proizvela histeriju" o njegovom učenju dodatno rasplamsali napetosti.
Akademici širom svijeta potpisali su suparnička pisma. Jedan je opisao Millerova stajališta o cionizmu kao “moralno osuđujuću” teoriju zavjere koja je ugrozila odnose zajednice u kampusu, dok je drugi upozorio da istraga protiv njega potiče “kulturu autocenzure i straha” i pozvao je univerzitet da brani slobodu govor.
Millerov slučaj tvrdio je da je bio predmet organizirane kampanje grupa i pojedinaca koji su se protivili njegovim anticionističkim stavovima, a koja je imala za cilj osigurati njegovu smjenu. Univerzitet ga je podvrglo "diskriminirajućem i nepoštenom postupku zbog lošeg ponašanja koji je na kraju kulminirao njegovim otkazom po kratkom postupku".
U to je vrijeme univerzitet saopćio da je, iako je pravni savjetnik utvrdio da Millerovi navodni komentari "ne predstavljaju nezakonit govor", disciplinsko saslušanje zaključilo da on "nije zadovoljio standarde ponašanja koje očekujemo od našeg osoblja".
U presudi na 108 stranica donesenoj u ponedjeljak, sud za zapošljavanje u Bristolu presudio je da je Miller doživio diskriminaciju na temelju svog filozofskog uvjerenja i da je uspio u svojoj tužbi za nezakonit otkaz.
Zillur Rahman, Millerov advokat, rekao je da slučaj "označava ključni trenutak u historiji naše zemlje za one koji vjeruju u poštivanje prava Palestinaca".
Miller je rekao da je “vrlo ponosan što smo uspjeli utvrditi da se anticionistički stavovi kvalificiraju kao zaštićena uvjerenja prema Zakonu o jednakosti Velike Britanije. Ovo je bio najvažniji razlog za preuzimanje slučaja i nadam se da će postati kamen temeljac u svim budućim bitkama s kojima se suočavamo s rasističkom i genocidnom ideologijom cionizma i pokreta za koji je vezana.”
Univerzitet u Bristolu saopći je da je "razočaran".
"Svjesni smo da su ove stvari izazvale duboku zabrinutost kod mnogih i da članovi naše zajednice imaju vrlo različita gledišta jedni od drugih. Stoga bismo potaknuli sve da reagiraju na odgovoran i osjetljiv način u trenutnoj klimi", stoji u saopćenju Univerziteta.
Ali duža pozadina Millerovog suda odigrala se posebno na univerziteta i kampusima, u Velikoj Britaniji, SAD-u i drugdje, usredotočujući se na slobodu govora, definiciju antisemitizma i na to je li anticionizam izjednačen s antijevrejstvom.