Pred Sudom u Hagu
3

Sudan optužio Ujedinjene Arapske Emirate za saučešništvo u genocidu

Piše: F. H.
Sudanska delegacija (Foto: EPA-EFE)
Sudanska delegacija (Foto: EPA-EFE)
Sudan je u četvrtak optužio Ujedinjene Arapske Emirate za saučesništvo u genocidu na saslušanju pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Haagu, Nizozemska.

Sudan je rekao da genocid nad zajednicom Masalita u Darfuru koji su počinile paravojne Snage za brzu podršku (RSF) ne bi bio moguć bez podrške UAE.

Khartoum je iznio svoje usmene argumente kao dio javne rasprave o svom slučaju optužujući UAE za kršenje svojih obveza prema Konvenciji o genocidu. Ujedinjeni Arapski Emirati će odgovoriti kasnije na ove optužbe.

Muawia Osman, vršitelj dužnosti sudanskog ministra pravosuđa, rekao je sudu da "genocid koji je u toku ne bi bio moguć bez suučesništva Ujedinjenih Arapskih Emirata, uključujući isporuku oružja RSF-u".

"Direktna logistička i druga podrška koju su UAE pružili i nastavljaju pružati RSF-u bila je i nastavlja biti glavna pokretačka snaga genocida koji se sada događa, uključujući ubijanje, silovanje, prisilno raseljavanje i pljačku", rekao je Osman.

Vlada saveznika sudanske vojske, koja je u ratu s RSF-om od aprila 2023., optužuje paravojnu skupinu i savezničke milicije za počinjenje genocida, ubistva, krađe, silovanja i prisilnog raseljavanja. Kaže da su ti zločini omogućeni direktnom podrškom UAE.

Prošle godine nezavisna istraga koju je proveo Raoul Wallenberg Center otkrila je da postoje "jasni i uvjerljivi dokazi" da su RSF i njegove savezničke milicije "počinile i čine genocid protiv Masalita", crnačke afričke grupe u zemlji.

Država Zapadni Darfur bila je mjesto intenzivnih etničkih napada RSF-a i njegovih savezničkih arapskih milicija protiv Masalita 2023.

"Nema sumnje da je narod Masalit trenutno podvrgnut genocidu i da postoje ozbiljni dokazi da Ujedinjeni Arapski Emirati to ne uspijevaju spriječiti i da su suučesnici", rekao je sudu Eirik Bjorge, profesor prava koji predstavlja Sudan.

Rekao je da su RSF koristili teško i sofisticirano oružje, od kojih je ključna ruta opskrbe bila iz Abu Dhabija preko zračne luke Amdjarass u Čadu.

Ujedinjeni Arapski Emirati su izgradili poljsku bolnicu u blizini zračne luke u Čadu, koristeći zastavu Crvenog polumjeseca.

“No, znakovito je da kada je Crveni križ želio posjetiti kako bi razumjeli što operacija UAE radi pod svojom zaštićenom zastavom, dužnosnici su odbijeni iz sigurnosnih razloga,” rekla je Bjorge.

Citirao je sudansku opću obavještajnu službu koja je zaključila da je poljska bolnica bila "primarno središte opskrbe i potpore za neprijatelja".

Khartoum je zatražio da ICJ provede niz privremenih mjera.

To uključuje naređivanje UAE da poduzmu mjere za sprječavanje: ubistva i nanošenja ozbiljne povrede Masalitu, namjernog stvaranja uvjeta za fizičko uništenje grupe i nametanja mjera koje su namijenjene sprječavanju rađanja unutar skupine.

Također je pozvalo na privremene mjere kojima se UAE nalaže da osiguraju da bilo koje naoružane jedinice koje podržava ne direktno ili javno potiču na počinjenje genocida.

Iako je UAE stranka Konvencije o genocidu, na kojoj se temelji slučaj, stavio je rezervu na članak devet ugovora kada mu je pristupio 2005. godine.

Ta bi činjenica mogla dovesti do toga da sud odbaci slučaj, prema Michaelu Beckeru, međunarodnom stručnjaku za ljudska prava koji je prošli mjesec razgovarao s Middle East Eyeom.

Članak devet konvencije dopušta rješavanje sporova pred ICJ-om kada država stranka prekrši ugovor. Državama je dopušteno odustati od odredbe prije potpisivanja ugovora.

Stavljajući rezervu na članak, UAE je uskratio svoj pristanak na ovu odredbu, rekao je Becker. Mnoge druge države odustale su od ove klauzule, uključujući SAD, Kinu, Alžir, Bahrein, Maroko, Maleziju, Jemen i Indiju.