Fokus na Srebrenici
49

Suljagić i Lagumdžija pred UN-om govorili na Međunarodni dan komemoracije žrtvama genocida

Piše: N. Ž.
Zlatko Lagumdžija (Screenshot: UN TV)
Zlatko Lagumdžija (Screenshot: UN TV)
Kancelarija specijalnog savjetnika za prevenciju genocida u Ujedinjenim nacijama je danas organizovala obilježavanje Međunarodnog dana komemoracije žrtvama genocida i prevenciji ovog zločina, uz poseban fokus na Ruandu i Srebrenicu.

Među govornicima su bili direktor Memorijalnog centra "Srebrenica-Potočari" Emir Suljagić te stalni predstavnik Bosne i Hercegovine pri UN-u Zlatko Lagumdžija.

Suljagić je na početku svog izlaganja prvo govorio kratko o Siriji, odnosno o puštanju zatvorenika iz Saydnaya zatvora u ovoj zemlji.

"Tek sada shvatamo šta se dešavalo u Siriji tokom prethodnih 12 godina", rekao je Suljagić.

Dalje je govorio o njegovom radu kao direktora Memorijalnog centra "Srebrenica-Potočari", odnosno o važnosti edukacije o genocidu u Srebrenici, ali i drugim zločinima ove vrste, uključujući i genocid u Ruandi.

"Inicijative za komemoraciju i memorijalizaciju igraju ključnu ulogu u odavanju počasti sjećanju na prošle žrtve, kao i u prevenciji ponovnog pojavljivanja diskriminacije, nasilja i budućih genocida. Ove inicijative služe kao dirljiva podsjećanja na prošle zločine i naglašavaju posljedice mržnje i netolerancije, podstičući kulturu sjećanja, obrazovanja i iscjeljenja. U slučaju Srebrenice, gdje je 1995. godine masakrirano više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka, ovi napori imaju poseban značaj", rekao je Suljagić.

Poseban fokus stavio je na to da komemoracije trebaju da budu usmjerene preživjelima, koji bi preko ovih događaja našli prostor za dijalog, ali i memorijalizirali svoja iskustva te tako na određen način zaustavili mogućnost ponavljanja zločina genocida drugdje u svijetu.

Lagumdžija je počeo izlaganje ispoljavajući žaljenje što "postoji potreba za konvencijom o genocidu", te da mu je "još više žao što su je neki kršili."

"Sjećanje i obilježavanje sprečavaju nas da zaboravimo greške prošlosti i daju nam beskrajnu nadu da se nikada više neće ponoviti. Nije riječ o ljutnji ili izricanju presuda. Riječ je o razumijevanju zla, indiferentnosti neutralnosti, obračunu, odavanju počasti izgubljenim životima i obrazovanju. Riječ je o prenošenju presuda za genocid iz sudnica u učionice širom svijeta. Jedna od najmoćnijih lekcija koju smo naučili iz genocida u Srebrenici je da memorijalizacija nije samo o prošlosti, ona je prvenstveno o budućnosti", rekao je Lagumdžija.

Govorio je i o radu na rezoluciji o genocidu u Srebrenici, usvojenoj na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija ovog ljeta. Lagumdžija je dodao da je "genocid činjenica, a ne mišljenje."

"Sudske presude se ne mogu izbrisati iz historije čovječanstva, bez obzira koliko neko pokušao", rekao je Lagumdžija.

Također je dodao da "poricanje i zaborav vode do ponavljanja" i da je samo pitanje "gdje se to događa, ko to radi i kome."