Pogled u historiju
6

Sve ofanzive Izraela na Gazu: Sukobi koji uvijek završe velikim brojem nevinih žrtava

V. K.
Nova ofanziva Izraela podsjetila je svijet na 2014. godinu (Foto: EPA-EFE)
Nova ofanziva Izraela podsjetila je svijet na 2014. godinu (Foto: EPA-EFE)
Nakon što su izraelske snage pokrenule još jednu u nizu ofanziva na pojas Gaze, scene kojima svijet svakodnevno svjedoči ponovno su podsjetile na period kada su sukobi Palestinaca i izraelskih snaga u Gazi bilo gotovo svakodnevnica.

Iako sukobi Palestinaca i izraelskih vojnih snaga sežu duboku u prošlost, te je prvi sukob zabilježen već uspostavljanjem države Izrael 1948. godine, ono što je specifično jeste da su izraelski vojnici kroz historiju tek nekoliko puta kroz vojne operacije odlučili izvesti niz vojnih akcija koje su uključivale djelovanje s kopna, iz zraka i s mora prema teritoriju Gaze.

Historija izraelskih upada u Gazu

Ono što je činjenica jeste da je Izrael zauzimao teritorij Gaze i tokom Šestodnevnog rata 1967. godine u kojem je sa jedne strane učestvovao Izrael, a sa druge Jordan, Sirija i Egipat. Međutim, novija historija palestinsko-izraelskih sukoba u Gazi seže nešto bliže u prošlost, tačnije 2006. godinu.

Naime, upravo u tom periodu militantna grupa Hamas preuzela je primat unutar palestinskog političkog rukovodstva te je na izborima ubjedljivo pobijedila drugu palestinsku, i do tada poznatiju organizaciju Fatah.

S obzirom da je i prije preuzimanja pojasa Gaze, Hamas bilježio niz sukoba s izraelskim snagama, preuzimanje političkog primata nad Gazom i nastavak napada na Izrael, prouzrokovao je ponovno podizanje tenzija između Palestinaca i vojske Izraela.

Također, tenzije su dodatno podigli jednostrani zahtjevi Izraela o razdruživanju i premještanju jevrejskog stanovništva s područja Gaze. Također, nakon preuzimanja vlasti od strane Hamasa, Izrael je ograničio protok roba i usluga prema Gazi, a slično je uradio i Egipat.

Jačanjem Hamasa intenzivirani sukobi s Izraelom (Foto: EPA-EFE)
Jačanjem Hamasa intenzivirani sukobi s Izraelom (Foto: EPA-EFE)

Svi navedeni događaji i Hamasov sukob s izraelskim snagama, doveo je do pokretanja prve izraelske vojne operacije "Ljetne kiše" koja će označiti početak sukoba u Gazi koji će se odvijati u više navrata sve do danas.

Kako su navele izraelske vojne snage, operacija "Ljetne kiše" pokrenuta je u cilju osiguranja puštanja kaplara izraelske vojske Gilada Shalita kojeg su oteli pripadnici Hamasa. Operacija je počela 28. juna 2006. godine ulaskom izraelskih snaga u grad Khan Yunis, a pored ulaska s kopna, izraelska vojska bombardovala je brojne dijelove Gaze i iz zraka.

Uprkos napadima izraelske vojske, pripadnici Hamasa uzvratili su lansiranjem velikog broja raketa što je dovelo do toga da vojska Izraela izvrši upad u sjeverni dio Gaze kako bi potisnuli pripadnike Hamasa prema južnim dijelovima i tako ih stavili van dometa Ashkelona i drugih primorskih gradova u Izraelu.

Operacije iz 2008. i 2014. godine

Već 2008. godine ponovno je izbio konflikt između Hamasa i Izraela, a kao i ranije, na rakete ispaljenje s položaja Hamasa, Izrael je uzvratio te je bombardovao niz objekata uključujući i policijsku stanicu u blizini doma Hamasovog lidera Ismaila Haniyeha. Tokom operacije, stradali su brojni Palestinci, a među žrtvama bombardovanja našao se i veliki broj djece.

Ukupno je u sukobima stradalo oko 200 Palestinaca, a uprkos tvrdnjama Izraela da provodi vojnu operaciju s ciljem uklanjanja Hamasovih čelnika, mnogi su ukazivali na prekomjernu upotrebu sile.

Nakon ovog sukoba, uslijedila je i operacija "Liveno olovo", trosedmični sukob koji je predstavljao zapravo pravi rat i vjerovatno najkrvaviji sukob do tada.

U ovim okršajima stradalo je 1.400 Palestinaca od čega 300 djece, te šest pripadnika izraelskih snaga.

"Iako su izraelski službenici od prvih dana akcije "Livano olovo" znali da su civili ubijeni i ranjeni u značajnom broju, izraelske snage nastavile su primjenjivati istu taktiku sve vrijeme 22-dnevne ofanzive, što je rezultiralo sve većim brojem žrtava. Obrazac napada i rezultirajući veliki broj civilnih žrtava pokazali su elemente nepromišljenog ponašanja, zanemarivanja civilnih života i imovine i stalnog propusta da se napravi razlika između vojnih ciljeva i civila", naveo je u izvještaju Amnesty International iz 2008. godine.

Iako je i nakon ovog perioda zabilježen niz tenzija između militantne grupe Hamas i izraelskih snaga, prvi veći sukob nakon 2008. godine zabilježen je 2014. godine.

"Drugi" rat Hamasa i Izraela mnogi su opisali znatno gorim nego onaj iz 2008. godine, a Izrael je ove operacije pokrenuo pod imenom "Zaštitni rub".

Kao razlog za pokretanje operacije jeste tvrdnja da su Hamasovi pripadnici kidnapovali trojicu izraelskih maloljetnika. Potraga za dječacima trajala je više od 15 dana, a na kraju su tijela maloljetnika pronađena u blizini grada Hebron što je predstavljalo inicijalnu kapislu za izraelske snage da pokrenu ovu operaciju.

Scene izraelske ofanzive iz 2014. godine (Foto: EPA-EFE)
Scene izraelske ofanzive iz 2014. godine (Foto: EPA-EFE)

Prema podacima Ujedinjenih nacija, tokom ovog sukoba poginulo je 2.205 Palestinaca te 71 Izraelac. Sukob 2014. godine trajao je 51 dan, a tokom konflikta Izrael je izvršio 6.000 zračnih napada, dok je s druge strane Hamas ispalio oko 4.880 raketa koje su ozlijedile više od 1.600 građana Izraela. Tokom sukoba, više od 100.000 građana Gaze je raseljeno.

Tlo Palestine i Izraela i poslije 2014. godine bilježilo je brojne sukobe, ali oni su bili znatno manjeg intenziteta u odnosu na period prije 2014. godine. Posljednji sukob koji se odvija ovih dana i ofanziva izraelskih snaga na Gazu predstavlja zapravo najveću vojnu operaciju koju Izrael izvodi nakon 2014. godine.

Iako i ova operacija, baš kao i prethodne, ima za cilj uništiti okosnicu Hamasa i grupe Islamistički džihad Palestine, u sukobima i dalje strada veliki broj civila koji postaju kolateralna žrtva sukoba za koji se i dalje ne pronalazi konačno rješenje.