Sve veći pritisak na Joe Bidena da u Ukrajinu pošalje rakete velikog dometa "Atacms"
S dometom većim od 450 kilometara, gotovo četiri puta većim od postojećih ukrajinskih raketa, taktički raketni sistem vojske bio je predmet intenzivne rasprave mjesecima.
Prije gotovo godinu dana, savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan bojao se da bi slanje ATACMS-a moglo dovesti do toga da sukob na kraju preraste u Treći svjetski rat, jer bi Ukrajina mogla upotrijebiti oružje za napad duboko u ruskom teritoriju. U novije vrijeme, unutar Pentagona raste zabrinutost da SAD ionako nema previše ovih raketa
No posljednjim sedmicama protivljenje administracije slanju oružja pokazuje znakove slabljenja. Sam predsjednik Joe Biden nedavno je signalizirao da bi mogao biti otvoren za slanje ATACMS-a. Upitan bi li Washington mogao pristati osigurati projektile, predsjednik je krajem svibnja rekao da je ta opcija "još u igri". Glasnogovornik Bijele kuće kasnije je rekao da se politika administracije nije promijenila.
Sada, grupa članova Zastupničkog doma predvođena zastupnikom Jasonom Crowom (D-Colo.) pojačava pritisak. U pismu Bidenu u četvrtak, 10 republikanskih i demokratskih zastupnika pozvalo je predsjednika da brzo da zeleno svjetlo ATACMS-u.
“Rat u Ukrajini postao je sukob napornog iscrpljivanja. Možemo i moramo pomoći da se izađe iz ove pat pozicije. Brzim pružanjem ukrajinskim snagama ovih dodatnih sposobnosti, možemo značajno poboljšati njihove šanse za pobjedu, vratiti mir u Evropu i osigurati stabilniji i prosperitetniji svijet”, napisali su zastupnici.
Zagovornici slanja ATACMS-a kažu da, budući da se ispaljuju iz artiljerijsko-raketnih sistema visoke mobilnosti koji su već poslani u Ukrajinu, ne zahtijevaju opsežnu obuku i/ili logističke lance, te se mogu odmah poslati na teren.
U pismu se također poziva predsjednik da odobri drugo napredno naoružanje, uključujući borbene avione F-16 američke proizvodnje i dodatne mogućnosti protivzračne obrane kao što je još jedan sistem odbrane Patriot. Također ga poziva da ubrza prijenos američkih tenkova M1 Abrams, za koje se očekuje da stignu u Ukrajinu do kraja godine.
Američki dužnosnici postali su manje zabrinuti da bi slanje naprednijeg oružja moglo eskalirati sukob, jer je Ukrajina više puta dokazala da neće koristiti američku opremu za napad na ruski teritorij, rekao je Crow u intervjuu.
Nespremnost da se pošalje ATACMS sada više proizlazi iz straha Pentagona da SAD ima ograničen broj projektila u svojim zalihama, priznao je. Ali Crowov protuargument je da je vrijedno kratkoročnog rizika slanja ATACMS-a kako bi se pomoglo Ukrajini da dobije rat. Dugoročni plan Pentagona je prijelaz s ATACMS-a na naprednije projektile koji su u pripremi, rekao je.
"Mislim da je prihvatljiv rizik prebaciti one iz našeg inventara, poslati ih u Ukrajinu da pomognu Ukrajini u ovom ratu dok mi prelazimo na našu sljedeću generaciju dugometne vatre", rekao je Crow.
Sam Kijev također čini novi pritisak za ATACMS. Ukrajinski vojni oficiri rekli su predsjedavajućem Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma Mikeu McCaulu (R-Teksas) na nedavnoj telekonferenciji da im je oružje potrebno za napredak njihove protuofanzive protiv ruskih invazijskih snaga i za presjecanje ruskog pristupa Krimu, rekao je.
“Upravo su me obavijestile ukrajinske snage i očajnički im je potreban ATACMS”, rekao je McCaul u intervjuu. McCaul nije potpisao pismo jer je bilo otvoreno samo za članove Zastupničkog kluba Za zemlju.
Omogućavanje uspjeha Kijeva na bojnom polju također bi potaknulo javno mnijenje u SAD-u u korist više novca za vojnu pomoć Ukrajini, kada Biden na jesen zatraži od Kongresa novi dodatak, istaknuo je McCaul.
“Ono što će se dogoditi u ovoj protuofanzivi bit će ključno u smislu podrške američkog naroda. Zato sam bio veliki zagovornik toga da im administracija da sve što im je potrebno, a oni nisu. Oni i dalje žele dalekometnu artiljeriju da pogodi Krim jer žele presjeći kopneni most između Rusije i Krima", rekao je McCaul.
McCaul kaže da se pritisak pojačava, i od demokrata i od republikanaca.
“Puno je demokrata koji žele da ova administracija učini više, jer što duže odugovlače, to je ono što [Vladimir] Putin želi”, rekao je McCaul.
Republikanski i demokratski članovi Zastupničkog doma također su pozvali Bidena u pismu prošlog mjeseca da pošalje ATACMS u Ukrajinu, nakon njihova posjeta Kijevu. Zastupnici - predstavnici Joe Wilson (R-SC), Steve Cohen (D-Tenn.) i Victoria Spartz (R-Ind.) - priznali su zabrinutost administracije da je imaj malo ovog oružja, ali su sugerisali da bi Washington mogao riješiti problem stvaranje bazena projektila s koalicijom od međunarodnih saveznika.
Crow, u svom pismu, nije ograničio zahtjev na ATACMS, te je također rekao da će slanje modernih borbenih avionadugoročno biti kritično za Ukrajinu. Biden je nedavno rekao da će SAD podržati multinacionalni program obuke ukrajinskih pilota za moderne zrakoplove, uključujući F-16. Ali SAD bi također trebao odobriti prijenos aviona iz bilo koje treće zemlje u Kijev - nešto što Washington nije izričito rekao da će učiniti.
"Sposobnost kontroliranja neba i nadmoći u zraku nad ukrajinskim teritorijem bit će ključna, a oni to sigurno ne mogu učiniti sa starim lovcima koje trenutno imaju", rekao je Crow.
U pismu su zastupnici također rekli da su ohrabreni Bidenovom odlukom da pošalje 31 tenk Abrams u Ukrajinu, ali su izrazili zabrinutost da oružje neće stići na bojište do rane jeseni.
"Snažno vas pozivamo da učinite sve što je u vašoj moći kako biste ubrzali ovaj rok, bilo da je riječ o Zakonu o odbrambenoj proizvodnji, potrošenim ugovorima ili povlačenju iz različitih zaliha kako biste ukrajinskim trupama opskrbili taktičku opremu potrebnu za postavljanje njihove protuofenzive", napisali su zakonodavci.
Također su pozvali Bidena da Ukrajini osigura dodatne sisteme i municiju Patriot kako bi pomogao u odbrani svojih gradova i infrastrukture od ruskih napada. SAD je do sada u Ukrajinu poslao jedan sistemPatriot, a jedan su poslale i evropske zemlje.
Jedno područje koje Crowovo pismo nije pokrilo bila je kasetna municija, što je suprotnost s McCaulom i malim, ali sve većim brojem zakonodavaca koji podržavaju slanje oružja u Ukrajinu.
Kasetna municija vrlo je kontroverzna klasa oružja koja je zabranjena u više od 120 zemalja. Kritičari kažu da ubijaju neselektivno i ugrožavaju civile jer njihove bombe mogu ne eksplodirati, zatrpavajući bojna polja godinama.
Rečeno je da je Bidenova administracija zabrinuta da bi njihovo pružanje razbilo potporu pomoći Ukrajini među saveznicima i u Kongresu.
Crow, bivši vojni rendžer i veteran iz Afganistana, rekao je da dugoročni rizici i troškovi nadmašuju trenutnu korist.
"Mislim da njihova uporaba na neki način potkopava moralni položaj koji su Ukrajinci dobro odradili u održavanju", rekao je Crow, dodajući da sam "proveo formativne godine svog života u Afganistanu gledajući djecu koja vide mladu afganistansku djecu kako hodaju uokolo bez ruku i noge desetljećima nakon što su Rusi 80-ih upotrijebili kasetnu municiju, a to ne želim vidjeti s ukrajinskom djecom", piše Politico.