Epilog tek kreće
123

Sve više privedenih za lošu gradnju u Turskoj, urušavanje zgrada razotkrilo brojne manjkavosti

T. K.
Muškarac hoda pored srušenih zgrada nakon snažnog zemljotresa u Hatayu (Foto: EPA-EFE)
Muškarac hoda pored srušenih zgrada nakon snažnog zemljotresa u Hatayu (Foto: EPA-EFE)
Potresi u Turskoj i Sriji otvorili su brojna pitanja kada je riječ o kvaliteti gradnje zgrada u tim zemljama. Zemljotres u Turskoj i Siriji je bio veoma jak, na mjestu gdje se dodiruju dvije tektonske ploče, a izbjegavanjem konstruktivnih manjkavosti posljedice su mogle biti znatno blaže.

Sada je već izvjesno da su te greške nastale u toku projektovanja, posebno pred izvođenje kada su investitori ili vlasnici zgrada odlučivali da vrše promjene u cilju dobivanja što većeg slobodnog prostora, posebno u prizemlju ili na određenim spratovima, gdje su većinom željeli smjestiti neki sadržaj kojima robusni nosivi elementi kao što su armiranobetonski zidovi, smetaju. To je nažalost pogrešno ukoliko govorimo o projektovanju i građenju seizmički otpornih konstrukcija.

Posljednje informacije koje govore da je više od od deset osoba iz građevinskog sektora uhapšeno u Turskoj nakon urušavanja brojnih zgrada, opravadaju te sumnje. Među privedenima je poduzetnik iz pokrajine Gaziantep i jedanaest ljudi iz pokrajine Sanliurfa, navodi turska agencija DHA.

Stravično urušavanje zgrada razotkrilo je nesavjesnu gradnju i nepoštivanje zakonskih propisa u gradnji čime su stanovnici praktički izgubili izglede za preživljavanje. Zbog toga u Turskoj ključa bijes stanovništva kako raste broj žrtava. Do sada je poginulo više od 25.000, a više od 80.000 je povrijeđenih.

Državno tužilaštvo počelo je nekoliko istraga u pokrajinama pogođenima potresom kao što su Kahramanmaras u kojoj je okrug Pazarcik, gdje je bio epicentar potresa. Tursko ministarstvo pravosuđa naredilo je državnim tužiocima deset pokrajina da "otvore istrage o zločinima povezanima s potresima".

U petak je policija na aerodromu Istanbula privela biznismena iz pokrajine Hatay koji je gradio luksuznu rezidenciju Renesansa, a ona se poput kule od karata urušila na stanare. Pokušavao je odletjeti u Crnu Goru. Javnost na to nije ostala nijema, te se tek sada očekuje epilog odgovornih za urušavanja novijih zgrada.

Nekoliko američkih stručnjaka za protivpotresnu gradnju, gledajući fotografije i video zapise zgrada koje su se složile poput palačinki, reklo je da je glavna greška već sad očigledna: To su neelastične betonske zgrade, koje imaju neadekvatnu konfiguraciju željeznih armaturnih šipki što omogućuje da beton postane krt i eksplodira prema van, prenosi njemačka agencija dpa.

Sve ovo sigurira da nam slijedi velika državna akcija i "lov" na nesavjesne investitore i vlasnike.

Zbog svih navedenih okolonosti, broj poginulih u zemljotresima u Turskoj i Siriji premašit će 40.000, izjavio je u Adani podsekretar Ujedinjenih nacija za humanitarna pitanja Martin Griffiths.

"Veoma je teško dati tačnu procjenu, jer ruševine tek treba da se raščiste, ali sam siguran da će se broj poginulih u najmanju ruku udvostručiti", rekao je Griffiths televiziji Sky News, prenosi Tass.

Nažalost, Sirija se mnogo teže nosi sa posljedicama ove tragedije zbog višegodišnjeg razornog građanskog rata.