Kampanja dezinformacija
12

Švedska optužila Rusiju za diskreditaciju i širenje laži o spaljivanju Kur'ana

F. H.
Foto: Twitter
Foto: Twitter
Švedski ministar civilne odbrane Carl Oskar Bohlin ustvrdio je da je njegova zemlja meta dezinformacijske kampanje koju podupire Rusija kako bi diskreditirala njenu sliku kao kandidata za NATO u svjetlu nedavnih spaljivanja Kur'ana.

Težnja Švedske da se pridruži NATO-u nakon ruske invazije na Ukrajinu stavila ju je u centar međunarodne pozornosti, dok su brojne demonstracije na kojima su demonstranti spaljivali primjerke muslimanske svete knjige razljutile muslimane širom svijeta.

"Švedska je meta kampanje dezinformiranja koju podupiru država i njoj slični akteri s ciljem nanošenja štete švedskim interesima i... švedskim građanima. Možemo vidjeti kako akteri koje podupire Rusija pojačavaju netačne izjave poput one da švedska država stoji iza oskvrnuća svetih spisa", rekao je ministar Carl-Oskar Bohlin novinarima na konferenciji za novinare.

"To je, naravno, potpuno netačno", rekao je Bohlin, dodajući da su takvi državni akteri pokušali stvoriti podjele i oslabiti međunarodni položaj Švedske.

Ruska ambasada u Stockholmu nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar o ministrovim primjedbama.

Mikael Ostlund, glasnogovornik švedske Agencije za psihološku odbranu, rekao je da Rusija koristi ove prilike za promicanje svoje agende u medijima, a poruka tamo ima za cilj podijeliti Zapad i stvoriti povećanu zabrinutost i podijele u Švedskoj.

"Očito je da je jedna takva ambicija Rusije da može zakomplicirati naše pridruživanje NATO-u", kazao je.

U izjavi ranije ovog mjeseca, ministar vanjskih poslova Tobias Billstrom ekao je da je skrnavljenje svetih tekstova uvredljivo i bez poštovanja".

"Izražavanju rasizma, ksenofobije i srodne netolerancije nema mjesta u Švedskoj ili u Evropi", rekao je Bilstrom.

Primjerci Kur'ana spaljeni su na nekoliko demonstracija u Švedskoj i Danskoj ovog ljeta, što je izazvalo bijes među muslimanima i natjeralo demonstrante da napadnu i vandaliziraju švedsku ambasadu u Bagdadu.

Danska i Švedska su izjavile da osuđuju spaljivanje Kur'ana, ali ga ne mogu spriječiti prema pravilima koja štite slobodu govora.

Turska, koja ima pravo veta na članstvo Švedske u NATO-u, osudila je proteste i pozvala Stockholm da poduzme mjere protiv počinitelja.

Ranije u srijedu, švedska sigurnosna služba, SAPO, upozorila je da se sigurnosna situacija u Švedskoj pogoršala kao rezultat nedavne kontroverze oko slobode govora.

"Imidž Švedske se promijenio. Od toga da nas se smatra tolerantnom zemljom postali smo zemlja koja je antimuslimanska - tako nas vide... uglavnom muslimanski dijelovi svijeta", kazala je Susanna Trehorning, zamjenica direktora iz Jedinice za borbu protiv terorizma i subverzije pri SAPO-u.

Međutim, razina sigurnosnog upozorenja u Švedskoj nije promijenjena i trenutno je na 3 na ljestvici od 5, što ukazuje na "povećani rizik". Pet je najviša razina prijetnje.

Islamofobične akcije koje su provele male skupine u Švedskoj i Danskoj, u kojima su spaljivana izdanja Kur'ana, nedavno su dovele do ljutitih protesta u nekoliko muslimanskih zemalja.

Osobito su žestoke reakcije bile u Iraku, čija je vlada protjerala švedskog ambasadora. Prethodno su demonstranti u Bagdadu provalili u švedsku ambasadu i zapalili ga.

U ponedjeljak je švedska radio postaja SVT izvijestila da je odgovorna osoba otkazala spaljivanje Kur'ana najavljeno za subotu. Međutim, planirane su daljnje akcije.

Prema tajnoj službi, ugled Švedske je nastradao kao posljedica akcija u vezi s kampanjama dezinformisanja koje su već trajale neko vrijeme.

Umjesto da bude tolerantna zemlja, Švedska se sada doživljava kao neprijateljska prema islamu i muslimanima, navodi se u saopćenju. To uključuje percepciju da se napadi na muslimane u Švedskoj toleriraju i da su muslimanska djeca "kidnapovana" od strane socijalnih službi.

Prema izvještaju, švedske sigurnosne službe redovno rješavaju prijetnje napadima protiv švedskih građana i švedskih interesa u inostranstvu.