Sveta zemlja ne miruje: Tenzije u Izraelu prvi su veliki ispit zrelosti za vladu Naftalija Bennetta
Iako je sukob između Palestinaca i Izraelaca u maju 2021. godine okončan sporazumom, mir je dodatno potvrđen i činjenicom da je dugogodišnji premijer Izraela Benjamin Netanyahu u junu prošle godine izgubio izbore.
To je omogućilo novim snagama da formiraju vlast koja će se držati koliko - toliko sličnih principa kada je riječ o uspostavljanju dvije države na teritoriji Izraela, statusa Jerusalema, ali koja će istovremeno pokušati uspostaviti bolje odnose kako s Palestincima tako i sa drugim državama arapskog svijeta.
Nova koalicija okupila je osam stranaka, a proces formiranja vlade predvodili su trenutni premijer Naftali Bennett te čovjek koji obavlja funkciju ministra vanjskih poslova - Yair Lapid.
Pored izraelskih partija, svoje mjesto u novoj vladi našla je i arapska politička partija Ra'am koju predvodi političar Mansour Abbas.
Nakon dešavanja u maju 2021. godine i sukoba između Hamasa i izraelske vojske, mnogi su se iznenadili kada su vidjeli Abbasa, Lapida i Bennetta kako potpisuju koalicioni sporazum koji je omogućio novim političkim snagama da Netanyahua konačno pošalju u političku prošlost.
"Sam čin učešća naše stranke u ovoj vladi ii u političkom procesu donosi, a možda i griješim, mir u regiju. Također, javlja se osjećaj nade da je moguće da živimo zajedno i da je moguće raditi drugačije", rekao je Abbas u junu prošle godine.
Iako se od samog početka formiranja nove koalicije govorilo o tome kako nova izraelska vlada neće izdržati cijeli mandat, prije svega zbog ideoloških i drugih razlika koje dominiraju u koaliciji, upravo je Abbas bio jedan od onih koji je javno branio sastav koalicije te je naglašavao kako je Naftali Bennett bio dovoljno hrabar da formira vladu koju će podržati i arapski političari.
"Ljudi mi uvijek govore da sam učinio hrabru stvar jer sam pristao na koaliciju. Međutim, Bennett je također bio hrabar. Njegova hrabrost je razlog zašto je upravo on premijer, a ne Benjamin Netanyahu. To je hrabrost vođe", rekao je Abbas 21. marta 2022. godine.
Napadi kao uvod u novo nasilje
Iako su stranke u novoj izraelskoj vladi od juna 2021. godine funkcionisale koliko - toliko skladno, a sam premijer Bennett kao i šef diplomatije Lapid preuzeli svojevrsnu ulogu medijatora i u ukrajinskom sukobu, čini se kako bi "stari problemi" mogli novu izraelsku vladu staviti na prvi veliki ispit zrelosti.
Od početka marta 2022. godine, Izrael se suočio s nizom terorističkih napada u kojima su učestvovali pojedinci koji su povezani s djelovanjem ISIL-a. Samo u posljednjoj sedmici marta zabilježeno je 11 žrtava što je ujedno i najveći broj žrtava još od 2006. godine kada je u napadu na autobus u Tel Avivu ubijeno 11 Izraelaca.
Uzevši u obzir ranija iskustva, mnogim političarima su upravo ovi napadi bili signal za uzbunu te su pozvali na smirivanje tenzija. Međutim, koalicija sastavljena od osam ideološki različitih partija koliko doprinosi razvoju države, toliko u ovakvim situacijama može predstavljati mač s dvije oštrice.
Nakon napada u kojem je u predgrađu Tel Aviva 29. marta ubijeno pet osoba, premijer Izraela reagovao je nesmotreno te je izjavio kako se država suočava s valom arapskog terorizma.
"Moje srce je za porodice koje su večeras izgubile svoje najmilije. Molim se za dobrobit ranjenih. Snage sigurnosti će reagovati. Borit ćemo se protiv terora istrajnošću, tvrdoglavošću i gvozdenom pesnicom. Neće nas pomjeriti. Pobijedit ćemo. Izrael se suočava sa smrtonosnim valom arapskog terorizma", rekao je premijer Izraela Naftali Bennett.
Međutim, njegova izjava nije naišla na odobravanje koalicionih partnera. Ministar vanjskih poslova Yair Lapid, ujedno i predsjednik liberalne partije Yesh Atid, izjavio je kako političari, a naročito oni koji imaju vlast, moraju biti uzdržani u izjavama.
"Moramo biti uzdržani. Nije uredu koristiti izraze kao što su 'arapski terorizam'", rekao je Lapid.
Ramazan, Al-Aqsa i već viđen scenarij
Iako su političari pozivali na uzdržanost, period blagdana koji gotovo uvijek donosi mir, za Bliski istok ponovno znači i jačanje tenzija.
Zbog terorističkih napada u Tel Avivu i drugim gradovima, izraelska vojska izvršila je početkom aprila niz racija na području Zapadne obale pri čemu je ubijeno nekoliko Palestinaca. Pripadnici Hamasa, ali i Islamskog džihada Palestine, vrlo brzo su naglasili kako neće samo posmatrati šta se dešava već da će se na adekvatan način osvetiti.
"Cionistički neprijatelj počinio je agresivan zločin protiv trojice naših herojskih mudžahedina i to prvog dana svetog mjeseca ramazana. Budući da neprijatelja smatramo potpuno odgovornim za ovaj zločin, potvrđujemo da krv naše djece neće biti prolivena uzalud. Mudžahedini će nastaviti džihad, otpor i borbu protiv neprijatelja bez obzira na žrtve", saopćili su iz organizacije Islamski džihad Palestine.
Vrlo brzo, neredi su se prenijeli i na Jerusalem gdje su se Palestinci u prethodnim danima nekoliko puta sukobili s pripadnicima izraelske policije i vojske koji su izvršili racije u džamiji Al-Aqsa pri čemu je povrijeđeno nekoliko desetina građana.
Osim incidenata u Jerusalemu, Izraelske odbrambene snage (IDF) pokrenule su 19. aprila i nove raketne napade na Pojas Gaze kao odgovor na raketni napad koji su pokrenuli pripadnici militantne organizacije Hamas.
شاهد طائرات الاحتلال تستهدف محيط موقع القادسية غرب محافظة خانيونس pic.twitter.com/DlYtnjBitL
— حسن اصليح | Hassan (@hassaneslayeh) April 18, 2022
Iako se nalazi u političkoj defanzivi, Benjamin Netanyahu već je tokom utorka iznio niz kritika prema Bennettu i vladajućoj koaliciji što je očigledan znak da bivši premijer želi iskoristiti nove turbulencije između Izraelaca i Palestinaca kako bi se ponovno predstavio kao spasilac nacije.
"Moramo uspostaviti jaku, desničarsku vladu koja će vratiti mir i sigurnost za građane Izraela", rekao je Netanyahu.
Iako vrijeme blagdana u Izraelu gotovo uvijek donese određenu napetost na relaciji između Izraelaca i Palestinaca, sukobi i tenzije u 2022. godini sa sobom nose i dodatni ulog koji se tiče opstanka koalicije koja je prije svega utemeljena na zajedničkom nezadovoljstvu politikom Benjamina Netanyahua.
Naftali Bennett i Yair Lapid, kao predvodnici velike koalicije u Izraelu, tako će se ovih dana naći na velikom ispitu zrelosti koji će od njih zahtijevati da istovremeno vode računa o održivosti koalicije, ali i da svojim biračima pokažu kako su spremni boriti se protiv Hamasa i drugih militantnih organizacija.
Ukoliko padnu na takvom ispitu, Benjamin Netanyahu i njegova stranka Likud, koliko god bili u ovim trenucima politički inferiorni, bit će prvi u nizu koji će htjeti iskoristiti prve znake slabosti koalicije te se na taj način vratiti na političku scenu Izraela.