Pregovori za mir
68

Švicarska spremna organizovati sastanak Putina i Trumpa, ruski lider ne bi bio uhapšen

Piše: A. L.
Foto: EPA-EFE (Foto: EPA-EFE)
Foto: EPA-EFE (Foto: EPA-EFE)
Švicarska je izrazila spremnost da bude domaćin sastanka na visokom nivou između novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao je Nicolas Bideau, šef komunikacija u švicarskom ministarstvu vanjskih poslova, za švicarski list Le Temps.

Prema pisanju ovog medija, Bideau je pomenuo globalni mirovni samit održan u Švicarskoj u junu, rekavši da su nakon samita Ukrajina, Rusija i Sjedinjene Države redovno obavještavane o spremnosti Švicarske da olakša diplomatske inicijative.

"Nakon samita u Bürgenstocku, Ukrajina, Rusija i Sjedinjene Države su redovno obavještavane o našoj spremnosti da podržimo diplomatske napore za pronalaženje mira", rekao je Bideau, a prenosi Le Temps.

Obraćanje Bidoa dolazi kada je Kremlj signalizirao spremnost da se sastane s Trumpom kako bi se postigao dogovor o okončanju rata Rusije protiv Ukrajine. Nisu određeni konkretni planovi ili datum, iako je Moskva rekla da će do bilo kakvog sastanka licem u lice doći tek nakon Trumpove inauguracije 20. januara.

Trump je obećao da će Kijev i Moskvu dovesti za pregovarački sto i brzo okončati rat punih razmjera koji se bliži trećoj godišnjici. Ranije ove sedmice, on je rekao novinarima da su dogovori za sastanak sa Putinom u toku.

Novoizabrani američki predsjednik je također rekao da se konkretni mirovni prijedlozi još razrađuju. Rusija je već odbacila prijedlog koji je procurio iz Trumpovog tima – zamrzavanje linija fronta, odgađanje pristupa Ukrajine NATO-u za 20 godina i raspoređivanje evropskih mirovnih snaga na terenu.

Međutim, jedna od prepreka sastanku Trump - Putin mogao bi biti nalog za hapšenje koji je Međunarodni krivični sud izdao za Putinom u martu 2023. godine, zbog navodnog nadgledanja prisilnih deportacija ukrajinske djece u Rusiju.

Prema ukrajinskoj nacionalnoj bazi podataka, Rusija je prisilno deportovala preko 19.500 ukrajinske djece od početka rata punih razmjera. Manje od 400 je vraćeno u Ukrajinu.

Kao potpisnica Rimskog statuta, Švicarska je zakonski obavezna da uhapsi Putina.

Prema Le Tempsu, Bideau je rekao da Savezno vijeće ima ovlasti da odobri izuzetke u situacijama koje uključuju mirovne pregovore.

Poticanje mirovnih pregovora dolazi u trenutku kada se i Kijev i Moskva suočavaju sa sve većim izazovima povezanim sa tekućim ratom.

Ukrajinske snage se bore da zadrže napredovanje Rusije na istoku zbog nedostatka ljudstva, dok budućnost podrške Zapada postaje neizvjesna pod Trumpom. Šanse za ponovno zauzimanje petine ukrajinske teritorije koju zauzima Rusija su sve manje, barem u doglednoj budućnosti.

U međuvremenu, Rusija se bori sa rastućom inflacijom uzrokovanom rekordnim vojnim izdacima, a vjeruje se da se njene žrtve kreću između 600.000-800.000 mrtvih i ranjenih, što je više od svih sukoba u Moskvi nakon Drugog svjetskog rata zajedno.