Tokom četiri dana koliko je trajalo njegovo iskopavanje, spasioci su navodno spuštali hranu i vodu djetetu. Međutim, nije jasno da li je mogao da jede i pije dok je bio zarobljen.
Rest in peace little Angel. My heart is laden with pain and sorrow. Little Rayan was the bravest heart. 💔Deepest condolences to the people of Morocco 🇲🇦 who tried their best to save him. #Morocco #Rayan https://t.co/SFW6X7GkGZ pic.twitter.com/PCnHhXZBK4
— Noreen Haider (@Madadgar) February 6, 2022
Pokrenuta je velika spasilačka operacija kako bi se spasio Awram, koji je živio u selu Ighran u Maroku, u sjevernoj provinciji Chefchaouen, nakon što je pao u bunar od 32 metra u utorak uveče, 1. februara, dok je njegov otac popravljao kvar na bunaru. Zvanična marokanska novinska agencija MAP saopštila je da je grupa za potragu u početku koristila pet buldožera za vertikalno iskopavanje do dubine od preko 31 metar. Ali kasnije u petak, 4. februara, spasioci su počeli kopati horizontalni tunel kako bi došli do mališana nakon što su se stručnjaci za topografsko inženjerstvo uključili da pomognu u spašavanju.
[TWITTER]1490207796193013760[/TWITTER]
Ranije su snimci kamere prikazivali Rayana kako leži unutar bunara sa konopcem. U petak uveče, 4. februara, vlasti su rekle da se operacija bliži završnoj fazi i da je ostalo još ne više od nekoliko metara za iskopavanje kako bi se dječak spasio. Portparol vlade Mustapha Baitas rekao je: "Spašavanje dječaka je u završnoj fazi. Naša srca su uz porodicu i molimo se da se on vrati s njima što je prije moguće”
Medicinsko osoblje, uključujući specijaliste za reanimaciju, i helikopter su navodno viđeni na mjestu spašavanja koji je bio spreman da dječaku pruži pomoć koja mu je potrebna nakon što bude spašen.
Poslednji sati zamršene operacije bili su naporni. Radnici su morali da kopaju veoma sporo, i to ručno, da osiguraju da kolaps ne zatrpa Rayana. Prema izvještajima, kopali su 20 centimetara na sat.
U selu, koje broji oko 500 ljudi, nalazi se nekoliko dubokih bunara. Međutim, većina njih je opremljena zaštitnim poklopcima. Oni se često koriste za navodnjavanje usjeva kanabisa, pružajući glavni izvor prihoda za nekoliko ljudi u siromašnoj regiji.