Svjedočenja preživjelih iz turskih gradova pogođenih zemljotresom: Mislili smo da je apokalipsa
Tulin Akkaya, koja živi u Dijarbakiru, ispričala je da je, dok se pokušavala oporaviti od šoka koji je doživjela nakon prvog zemljotresa, tlo opet počelo podrhtavati.
"Tako sam uplašena. Osjetila sam zemljotres tako snažno jer živim na posljednjem spratu", rekla je 30-godišnja domaćica.
"Istrčali smo napolje u panici. Bilo je skoro isto kao i jutarnji zemljotres. Ne mogu sada da se vratim u stan, ne znam šta će biti dalje", dodala je.
Zgrade su ležale u ruševinama oko grada Diyarbakira, koji se nalazi na jugoistoku Turske, dom miliona ljudi koji su pobjegli od rata i siromaštva u susjednoj Siriji.
Isti talas razaranja protegao se preko velikih gradova koji se protežu duž granice dvije zemlje nakon zemljotresa jačine 7,8 stepeni po Rihterovoj skali koji se desio rano ujutro.
Zvaničnici su izbrojali više od 50 naknadnih potresa u prvih 10 sati od početne katastrofe. Upozorili su da će tresti još mnogo dana.
Zgrade su se rušile i u Diyarbakiru i u obližnjim gradovima kao što je Kahramanmaras.
"Pošto živim u zoni potresa, navikla sam da se trese. Ali to je bio prvi put da smo doživjeli tako nešto", rekla je reporterka Melisa Salman iz Kahramanmarasa.
"Mislili smo da je to apokalipsa", dodala je.
Halis Aktemur, još jedan stanovnik Diyarbakira, bio je među prvima koji je stigao na lice mjesta nakon urušavanja prve veće gradske zgrade i pridružio se drugima u pomaganju da se preživjeli izvuku iz ruševina.
"Uspjeli smo da spasimo tri osobe, ali su dvije mrtve", rekao je on.
"Nakon drugog zemljotresa, ne mogu nikuda ići. Mislim da će im opet trebati moja pomoć", dodao je.