Drugačija strategija
26

Svjetska zdravstvena organizacija objavila nove kriterije za ublažavanje mjera

Dž. P.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus tokom današnjeg obraćanja javnosti kazao je kako su neke države pretrpjele nekoliko sedmica socijalnih i ekonomskih ograničenja.

Neke zemlje razmišljaju kada mogu ukinuti ta ograničenja, druge razmišljaju hoće li ih ikada i uvesti, rekao je on i dodao da se u oba slučaja ove odluke moraju prije svega temeljiti na zaštiti ljudskog zdravlja i vođene onim što znamo o virusu i kako se on ponaša. To je od početka u fokusu WHO-a, navodi Who.int.

"Kao što smo već puno puta rekli, ovo je novi virus i prva pandemija izazvana koronavirusom. Svi stalno učimo i prilagođavamo svoju strategiju, temeljenu na najnovijim dostupnim podacima. Možemo reći samo ono što znamo, a možemo djelovati samo na osnovu onoga što znamo. Podaci iz nekoliko zemalja daju nam jasniju sliku o ovom virusu, kako se on ponaša, kako ga zaustaviti i kako ga liječiti. Znamo da se COVID-19 brzo širi i znamo da je smrtonosan - 10 puta smrtonosniji od pandemije gripe 2009. godine", rekao je on.

"Put prema dolje je mnogo sporiji od puta prema gore", kazao je Tedros Adhanom Ghebreyesus i nastavio: "To znači da se mjere moraju ukidati polako i uz kontrolu. To se ne može dogoditi odjednom. Dok neke zemlje razmišljaju kako ublažiti ograničenja, druge razmatraju hoće li ih uvesti - posebno zemlje s niskim i srednjim dohotkom u Africi, Aziji i Latinskoj Americi. Mnogi migranti i izbjeglice već žive u prenapučenim uslovima i lošim pristupom zdravstvenoj zaštiti".

"U međuvremenu, škole su se zatvorile za oko 1,4 milijarde djece. To je zaustavilo njihovo školovanje, povećalo rizik od zlostavljanja. Kao što sam već puno puta rekao, fizička ograničenja samo su dio jednačine, a postoje i mnoge druge mjere koje je potrebno poduzeti. Svaka vlada mora procijeniti svoju situaciju, štiteći sve svoje građane, a posebno one koji su najranjiviji", navodi čelnik WHO-a.

Da bi podržao zemlje u donošenju tih odluka, WHO će sutra objaviti svoju novu strategiju.

"Nova strategija rezimira ono što smo naučili i prikazuje put prema naprijed. Sadrži šest kriterija za zemlje koje nastoje ukinuti ograničenja. Prvo, taj se prijenos kontrolira, drugo da postoje kapaciteti zdravstvenog sistema za otkrivanje, ispitivanje, izolovanje i liječenje svakog slučaja i praćenje svakog kontakta, treće da se rizik od izbijanja virusa u posebnim uslovima poput zdravstvenih ustanova i staračkih domova svodi na minimum, četvrto da preventivne mjere budu na snazi na radnim mjestima, u školama i drugim mjestima gdje je neophodno da ljudi idu, peto da se uvoznim rizicima može upravljati i šesto, zajednice su potpuno obrazovane, angažirane i osnažene za prilagođavanje novoj normi", kazao je generalni direktor WHO.