Svjetski ekonomisti: Bogatstvo američkih milionera i milijardera treba biti oporezovano
"Živimo u 21. stoljeću kada standard srednje klase nije dostupan velikom broju Amerikanaca", poručio je dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju i profesor na Univerzitetu Columbia Stiglitz.
Piketty, koji je profesor na Školi ekonomije u Parizu, je podsjetio da bogatstvo imućnih ljudi eksponencijalno raste i da brže raste nego same ekonomije država. Kao primjer je naveo direktora Amazona Jeffa Bezosa čije bogatstvo iznosi 200 milijardi dolara, prenosi američka televizija CNBC.
S obzirom na prethodno navedeno, francuski stručnjak smatra da je smisleno od bogatih osoba tražiti da više doprinesu javnom dobru.
Stiglitz je ocijenio da bi se više novca dobilo oporezivanjem bogatstva nego što se dobija oporezivanjem dohotka. Upozorio je da se oporezivanje dohotka može izbjeći, ali ne i oporezivanje bogatstva. Zato je zaključio da oporezivanje bogatstva može biti, kako je kazao, vrlo učinkovit potez.
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju je istakao da je ova vrsta poreza potrebna i zbog pandemije koronavirusa koja je izazvala ekonomsku krizu u cijelom svijetu.
"Mislim da je oporezivanje bogatstva dobra ideja jer je velika nejednakost u svijetu, pa bi čak oporezivanje bogatstva u iznosu od tri ili dva posto na više od 50 miliona dolara bogatstva donijelo velike prihode", dodao je Stiglitz.
Piketty je mišljenja da bi kandidat Demokrata za američkog predsjednika Joe Biden uvođenjem poreza na bogatstvo napravio progres, ali ne u toj mjeri u kojoj bi to možda ostvarili njegove stranačke kolege Elizabeth Warren i Bernie Sanders svojim poreznim politikama. Ali, kako je izjavio, to bi bio mnogo veći pomak u odnosu na ono što trenutno radi aktuelni predsjednik Donald Trump.