Svijet
84

Svjetski mediji o državnom udaru u Turskoj: Prvi neuspješan nakon četiri decenije

Klix.ba
Foto: EPA
Foto: EPA
Pokušaj državnog udara u Turskoj je propao jer je predsjednik Recep Tayyip Erdogan dobio podršku turskog naroda i međunarodne zajednice, pišu danas svjetski mediji. Jučerašnji pokušaj državnog udara u Turskoj bio je prvi neuspješan, nakon četiri uspješna prethodnih decenija.

Svjetski mediji jutro nakon državnog udara u prvi plan stavljaju činjenicu da se takav ishod haosa na ulicama Istanbula i Ankare mogao očekivati budući da pučisti nisu uspjeli uhapsiti nosioce vlasti. O imenima koja su pokušala izvesti državni udar danas se špekuliše, a Erdogan navodi kako se radi o nelegalnim vojnim snagama.

On se rano obratio narodu na aerodromu Ataturk rekavši da će glavni akteri puča platiti skupu cijenu. Bilans sinoćnjih nereda u većim gradovima Turske je blizu stotinu, mnogo je ranjenih i više od 1.500 uhapšenih.

"Ovo je čin izdaje i ustanak. Svi će platiti za izdaju svoje domovine. Predstavnici paralelne vlasti nisu mogli prihvatiti moju pobjedu i što me je narod izabrao, ali ovo nije način za svrgavanje s vlasti", rekao je Erdogan.

Očekuje se sada, smatraju svjetski mediji, da kada predsjednik konsoliduje vlast, počne žestok obračun s onima koji budu označeni kao vođe puča i svih onih koji su to podržavali. Strani mediji javljaju da će propast puča u Turskoj ojačati poziciju Erdogana,koji je, kako se navodi, dovoljno dugo na vlasti da je uspio izmijeniti “krvnu slike vojske”.

Mediji i poznavaoci prilika u Turskoj, koja se već duže vrijeme suočava s teškom migrantskom krizom i terorizmom, ukazuju da je sinoć tursko društvo pokazalo da je podijeljeno te da Erdogan očito ima protiv sebe snage koje protive njegovoj politici.

Podsjeća se također na Erdoganov odnos prema medijima, društvenim mrežama, pa i nekim njegovim najbližim saradnicima kakav je bivši premijer i prvi čovjek stranke Ahmet Davutoglu, koji se nedavno povukao sa svih položaja. Mnogi su to protumačili kao pokušaj Erdogana da zemlju uvede u predsjednički sistem vlasti.

Procjenjuje se da su Erdoganovi neprijatelji u Turskoj među intelektualnom elitom, a da ga podržava srednji i onaj siromašniji sloj ljudi pretežno vjerski oprijedjeljen, jer kako se ukazuje masa koja se noćas našla na ulicama kao podrška predsjedniku bila je dobro organizirana prije svega putem džamija. Erdogan je noćas dobio podršku Washingtona, Berlina, Moskve, Brisela, koji podržavaju demokratski izabranu vlast.