Pred Samit Grupe 20
0

Svjetski moćnici pristižu u Rim, demonstranti pripemaju proteste

B. T.
Samit se održava tokom vikenda (Foto: EPA-EFE)
Samit se održava tokom vikenda (Foto: EPA-EFE)
Svjetski lideri okupljaju se u Rimu pred Samit Grupe 20 (G20), koji se tokom vikenda održava u italijanskom glavnom gradu.

Prvi samit od početka pandemije koronavirusa koji se održava uživo bavit će se oporavkom globalne ekonomije, rastućim troškovima energije i problemima u lancu snabdijevanja. Pregovori tokom vikenda biti će praćeni velikim protestima.

Ministri finansija i zdravstva iz Grupe 20 (G20) vodećih ekonomija i ekonomija u razvoju već danas vode razgovore o tome kako staviti "tačku na pandemiju" i pokrenuti brzi ekonomski oporavak. Dok ministri finansija održavaju sastanak u Rimu, ministri zdravlja im se pridružuju putem videoveze, javlja DW.

Aktivisti na ulicama Rima (Foto: EPA-EFE)
Aktivisti na ulicama Rima (Foto: EPA-EFE)

Blok G20, uključujući zemlje kao što su Sjedinjene Američke Države, Kina, Indija i Njemačka, čine oko 60 posto svjetske populacije i više od 80 posto globalne proizvodnje.

Samit će biti prvi sastanak lidera licem u lice u dvije godine. Kako javlja Ansa, američki predsjednik Joe Biden rano jutros je doputovao u Rim. Ali, na razočaranje domaćina Italije, čelnici Kine, Japana, Meksika, Rusije i Saudijske Arabije odbili su prisustvovati sastanku. Ipak, očekuje se da će kineski predsjednik Xi Jinping i ruski predsjednik Vladimir Putin pratiti razgovore putem videolinka.

Šta je na dnevnom redu G20?

Vrh dnevnog reda je pandemija i kako se nositi s njenim posljedicama. Očekuje se da će čelnici razgovarati i o naporima za ubrzavanje globalnog ekonomskog oporavka, rješavanju rasta cijena energije i zastoja u lancu snabdijevanja, koji su utjecali na brojne ključne industrije širom svijeta.

Povećana sigurnost u gradu (Foto: EPA-EFE)
Povećana sigurnost u gradu (Foto: EPA-EFE)

Lideri G20 također će potpisati minimalnu globalnu poresku stopu od 15 posto za velike kompanije, što je dogovor koji je finaliziran ranije ovog mjeseca.

Nadalje, klima će biti glavna tema razgovora na samitu, koji se održava samo nekoliko dana prije klimatskog samita Ujedinjenih naroda COP26 u Škotskoj.

Blok, koji čini oko 80 posto globalnih emisija stakleničkih plinova kritikuju klimatski aktivisti, jer nije poduzeo adekvatne mjere za suzbijanje tih emisija. Lideri G20 će se obavezati da će preduzeti hitne korake kako bi postigli cilj ograničavanja globalnog zagrijavanja na 1,5 stepeni celzija, navodi se u nacrtu saopćenja, prenio je Reuters.

Poziv na osiguranje sigurnosti afganistanskih žena

Situacija u Afganistanu nakon haotičnog povlačenja SAD-a, koje je iritiralo američke saveznike, iz ratom razorene zemlje također bi mogla biti predmet rasprave, posebno kada se američki predsjednik Joe Biden sastane s evropskim liderima na marginama skupa G20.

Delegacije pristižu u Rim (Foto: EPA-EFE)
Delegacije pristižu u Rim (Foto: EPA-EFE)

Uoči samita Women Political Leaders, globalna mreža ženskih političkih lidera, objavila je izjavu u kojoj poziva lidere G20 da osiguraju sigurnost afganistanskih žena lidera.

"Afganistanske političarke ne samo da su postrančene od učešća, već trpe prijetnje i nasilje", navodi se.

To tijelo je naglasilo da G20 treba da uspostavi mehanizam za praćenje situacije u vezi s pravima žena u zemlji pogođenoj sukobom i da talibane smatra odgovornim.

Planirani skupovi, pojačana sigurnost

Demonstranti su planirali više skupova u Rimu za vrijeme sastanaka G20. U petak se održavaju demonstracije na kojima učestvuju uglavnom mladi studenti. DW javlja da studenti s kojima su razgovarali žele da lideri G20 konačno djeluju na klimu i imaju ambicioznije ciljeve.

Protest komunističke partije Rifondazione Comunista zakazan je za subotu poslijepodne, a ubrzo nakon toga održat će se marš s klimatskom inicijativom Fridays for Future i sindikatima. Očekuje se oko 10.000 učesnika.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Vlasti su pojačale sigurnost u gradu. Aranžmani uključuju veliko prisustvo policije uz dodatna pojačanja iz vojske. Ministarstvo unutrašnjih poslova saopćilo je da će između 5.000 i 6.000 policajaca zajedno s oko 500 vojnika biti raspoređeno kako bi osigurali sigurnost.

Veliki dijelovi okruga koji okružuju kongresni centar koji će biti domaćin samita ograđeni su od petka i nikome neće biti dozvoljen ulazak bez posebne dozvole. Zračni prostor će biti zatvoren iznad Rima, a granične kontrole će biti pojačane kako bi se pokušali odvratiti potencijalni izazivači problema.

DW javlja da Italija želi izbjeći da protesti izmaknu kontroli te podsjeća da je 2001. godine, na marginama samita G8 u Đenovi, 23-godišnjeg italijanskog studenta ubio policajac tokom ulične tučnjave. Taj incident je još uvijek vrlo živ u Italiji i to objašnjava velike mjere opreza.