Stari konflikt oživio
36

Tajming ofanzive pobunjenika u Siriji izaziva pitanja: "Suočit će se s novim savezom"

Piše: B. H.
Foto: X.com
Foto: X.com
Brojna pitanja se postavljaju nakon što su pobunjenici u Siriji započeli ofanzivu neposredno nakon što je stupilo na snagu primirje između Izraela i Hezbolaha.

Teroristička grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), ranije poznata kao Jabhat al-Nusra, započela je opsežan napad prema gradu Alepu u srijedu. Posljednja dva dana obilježena su najtežim borbama u regiji od 2020. godine.

Govoreći za ruske medije, Huseyin Bagci, profesor međunarodnih odnosa i osnivač Ankare Global Advisory Group je opisao borbe kao "veoma opasnu situaciju" i naglasio da će sirijska vojska morati brzo povratiti izgubljenu teritoriju.

"U narednim danima doći će do formiranja nove vrste saveza," rekao je, predviđajući da će Turska, Sirija i Rusija raditi zajedno protiv militanata povezanih s Al-Kaidom.

Prema Bagcijevim riječima, "vanjske sile" su zainteresirane za eskalaciju sukoba u Siriji. Naveo je Sjedinjene Američke Države i Izrael kao aktere s takvim interesima.

Bagci je naglasio da je Turska inicijalno podržavala pobunjenike koji su 2011. godine pokušali srušiti vladu u Damasku, ali da je od tada promijenila svoj pristup i podržava teritorijalni integritet Sirije.

"Ako se militanti HTS-a ojačaju, to će stvoriti probleme ne samo za Tursku, već i za Siriju i Rusiju, te bi moglo izazvati novi val migranata prema Evropi", upozorio je Bagci.

Sukob u Siriji počeo je 2011. godine, kada su pobunjenici pokušali svrgnuti vladu predsjednika Bašara al-Asada u Damasku.

Militanti tzv. Islamske države (IS, poznate i kao ISIS) iskoristili su haos i do 2014. zauzeli velike dijelove Sirije i Iraka.

Tzv. Islamska država na kraju je svedena na male džepove otpora zahvaljujući snagama sirijske vlade uz podršku Rusije, Irana i Hezbolaha, kao i kurdskim snagama uz podršku SAD-a. Preostali militanti koji ne pripadaju ISIS-u povukli su se u provinciju Idlib.