Tajna munjevitog napada?: Ukrajinci aktivno pomogli sirijske pobunjenike, stizali dronovi ali i operateri
Ukrajinska obavještajna služba poslala je oko 20 iskusnih operatera dronova i oko 150 dronova s pogledom iz prvog lica u sjedište pobunjenika u Idlibu, Sirija, prije četiri do pet sedmica kako bi pomogli grupi Hayat Tahrir al-Sham (HTS), vodećoj pobunjeničkoj grupi smještenoj tamo, naveli su upućeni izvori za Washington post.
Pomoć iz Kijeva igrala je određenu ulogu u svrgavanju sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, vjeruju zapadni obavještajni izvori. Bila je značajna kao dio šireg ukrajinskog napora da tajno udara na ruske operacije na Bliskom istoku, u Africi i unutar same Rusije.
Ukrajinski tajni program pomoći u Siriji bio je javna tajna, iako su visoki zvaničnici Bidenove administracije u više navrata, odgovarajući na moja pitanja, tvrdili da nisu bili svjesni toga. Ukrajinska motivacija je očigledna: suočena s ruskim napadom unutar svoje zemlje, ukrajinska obavještajna služba tražila je druge frontove na kojima bi mogla zadati udarce Rusiji i oslabiti njene klijente.
Ukrajinci su oglašavali svoje namjere. Ukrajinski list Kyiv Post u članku od 3. juna citirao je izvor iz ukrajinske vojne obavještajne službe, poznate kao GUR, koji je rekao novinama da su "od početka godine [sirijski] pobunjenici, uz podršku ukrajinskih operativaca, zadali brojne udare na ruske vojne objekte prisutne u regionu".
Rusi ukazivali na djelovanje
Ta priča, objavljena online, uključivala je poveznicu na video-snimke koji prikazuju napade na bunker sa kamenom konstrukcijom, bijeli kombi i druge ciljeve za koje se tvrdilo da su pogođeni od strane pobunjenika uz podršku Ukrajine unutar Sirije. List je naveo da je operaciju u Siriji izvela specijalna jedinica poznata kao "Himik" unutar GUR-a "u saradnji sa sirijskom opozicijom".
Ruski zvaničnici se već mjesecima žale na ukrajinske paravojne aktivnosti u Siriji. Aleksandar Lavrentjev, specijalni ruski predstavnik za Siriju, rekao je u novembarskom intervjuu za TASS: "Zaista imamo informacije da se ukrajinski stručnjaci iz Glavne obavještajne uprave Ukrajine nalaze na teritoriji Idliba".
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov dao je sličnu izjavu u septembru o "ukrajinskim obavještajnim emisarima" u Idlibu. Tvrdio je da provode "prljave operacije", prema sirijskom listu Al-Watan, koji je tvrdio da je general-pukovnik Kirilo Budanov, šef GUR-a, lično bio u kontaktu s HTS-om.
Prije nego što je HTS-ova ofanziva svrgnula Assada, ruski zvaničnici su tvrdili da je ukrajinska povezanost s pobunjeničkom grupom pokušaj regrutovanja sirijskih boraca za njen rat protiv Kremlja. Septembarski izvještaj na online stranici The Cradle tvrdio je da je Ukrajina ponudila 75 bespilotnih letjelica u dogovoru "dronovi za borce" s HTS-om. Međutim, ne postoji nezavisni dokaz koji bi podržao ovu rusku tvrdnju.
Rusija je očigledno bila iznenađena brzim napredovanjem HTS-a prema Damasku — ali zanimljivo je da su ruski izvori pokušali umanjiti ukrajinsku ulogu. Članak na Middle East Eye od 2. decembra citirao je ruski Telegram račun, za koji se tvrdi da odražava stavove ruske vojske, koji je umanjio pomoć iz Kijeva: "Prvo, članovi GUR-a jesu posjetili Idlib, ali su tamo ostali samo kratko vrijeme" — nedovoljno dugo da obučavaju Sirijce za rukovanje bespilotnim letjelicama od nule. "Drugo", poruka je nastavila, "HTS već dugo ima vlastiti program bespilotnih letjelica".
Borba na više frontova
Operacija u Siriji nije jedini primjer ukrajinske vojne obavještajne aktivnosti u inostranstvu s ciljem uznemiravanja ruskih operativaca. BBC je u augustu izvijestio da je Ukrajina pomogla pobunjenicima u sjevernom Maliju da izvrše zasjedu na ruske plaćenike iz Wagner Grupe. Napad 27. jula ubio je 84 Wagnerova operativca i 47 Malijaca, prema izvještaju BBC-a.
Andrij Jusov, glasnogovornik GUR-a, pohvalio je operaciju u Maliju nekoliko dana kasnije, rekavši da su malijski pobunjenici "dobili potrebne informacije, i ne samo informacije, što im je omogućilo uspješnu vojnu operaciju protiv ruskih ratnih zločinaca", prema BBC-ju. Nakon napada, Mali je prekinuo diplomatske odnose s Ukrajinom.
Budanov je u aprilu 2023. godine obećao da će Ukrajina goniti Ruse krive za ratne zločine "u bilo kojem dijelu svijeta", prema jednom izvještaju. Budanovljeve agresivne obavještajne operacije ponekad su zabrinjavale Bidenovu administraciju, rekli su mi američki zvaničnici.
Novinar Washington Posta David Ignatius pitao je Budanova u intervjuu u njegovom sjedištu u Kijevu prošlog aprila o navodnim operacijama GUR-a protiv Wagner milicije u Africi. "Provodimo takve operacije usmjerene na smanjenje ruskog vojnog potencijala, bilo gdje gdje je to moguće", odgovorio je. "Zašto bi Afrika bila izuzetak?"
Kao i ukrajinske operacije u Africi i napad na oblast Kursk unutar Rusije, tajna operacija u Siriji odražava pokušaj proširenja bojišta — i nanošenje štete Rusima u područjima gdje su nespremni. Ukrajinska pomoć nije bila "dron koji je slomio kičmu toj devi", da tako kažemo. Ali je pomogla, barem na mali način, u rušenju najvažnijeg ruskog klijenta na Bliskom istoku.