Telegraph o "zabrinutosti" UN-a: Uživo gledamo kako Alep gori i opet ne činimo ništa
Prema podacima Ujedinjenih nacija, u akcijama je u ponedjeljak ubijeno najmanje 82 civila, među kojima su bili žene i djeca. S druge strane, Ujedinjene nacije su desetkovane vetima Rusije i Kine i odatle dolaze samo saopćenja u kojima se izražava "duboka zabrinutost" i "osuda".
Ta zabrinutost i osuda neće nahraniti djecu na ulicama Alepa, neće ugrijati stare i iznemogle i neće pomoći spasiteljima u izvlačenju mrtvih iz ruševina, piše britanski Telegraph.
Ako ova priča zvuči poznato, to je zato jer smo je čuli ranije. Vidjeli smo je prilikom ubistava u Kambodži, prilikom trovanja Kurda u Iraku, kada su činjena ubistva mačetama u Ruandi, za vrijeme opsada Sarajeva i Srebrenice, u vrijeme logora smrti u Darfuru.
Svijet je tada rekao "nikada više", ali isti horor se sada dešava u Siriji i svijet reaguje na gotovo isti način.
Ne možemo reći da nismo znali. Znali smo tada i znamo sada. Uživo posmatramo kako građani Alepa na društvene mreže postavljaju svoje posljednje pozdrave. Za pet godina Sirija se pretvorila u najveću humanitarnu katastrofu našeg vremena.
Možemo reći da sirijski građanski rat nije naš rat. Građani ne žele da učestvuju u sukobima koji su "negdje daleko", ali ne treba se zavaravati u mislima da će posljedice tog sukoba biti zaustavljene na granicama Sirije.
Alep će postati simbol ljutnje i patnje. Mlade muškarce će natjerati na borbu i priključenje radikalnim grupama kao što je Islamska država, a mnogo više izbjeglica će krenuti ka obalama Evrope, zaključuje Telegraph.