The Economist: Amerikancima "dosadili" napori Evrope da ojača Ukrajinu, pitaju se zašto šalju oružje

The Economist navodi niz koraka koje je poduzela Trumpova administracija koji potvrđuju američko povlačenje podrške Ukrajini, od povlačenja vojske iz ključne baze u Rzeszowu i smanjenja njene prisutnosti u Ukrajinskoj odbrambenoj kontakt grupi (također poznatoj kao Ramstein Format) do nametanja osnovne carine od 10 posto Ukrajini (iako ništa takvo nije nametnuto Rusiji).
Kao još jedan znak vremena, The Economist primjećuje da su dužnosnici Pentagona nedavno ispitivali saveznika o tome zašto nastavlja isporučivati oružje Ukrajini.
Diplomati u Washingtonu također izvještavaju da neki Trumpovi saradnici privatno kažu da su im "dosadili" napori Evrope da ojača Ukrajinu.
"Kao i uvijek s tako haotičnom administracijom, teško je razlikovati pravi signal od buke", primjećuju novine.
Trenutno se Evropljani kreću u dva smjera.
Prvi je napor Velike Britanije i Francuske da stvore evropske "snage odvraćanja" koje bi pomogle Ukrajini nakon prekida vatre. Rusija se protivi takvom raspoređivanju, iako Amerika nije dala nikakve garancije da će podržati Evropljane.
Evropljani se nadaju da će pokazati Trumpu da preuzimaju teret evropske sigurnosti, nadajući se da će zadržati barem dio američke predanosti NATO-u, ako ne i Ukrajini.
Prema ovoj novoj shemi, buduće "odvraćanje" Rusije odvijat će se u tri zone: ojačane ukrajinske snage koje drže liniju protiv Rusije na istoku, evropske snage na zapadu i, barem za sada, nastavak američke prisutnosti u zemljama NATO-a.
Drugi smjer je pojačana vojna pomoć Ukrajini iz Evrope. David Shimer, bivši dužnosnik Vijeća za nacionalnu sigurnost pod Joeom Bidenom, kaže da nema vremena za gubljenje. Evropljani bi trebali dati više svojih zaliha oružja, unatoč rizicima; finansirati ukrajinsku vojnu industriju; pregovarati s Trumpom o kupovini američkih sistema protuzračne odbrane za Ukrajinu; i koristiti zamrznutu rusku imovinu da plati sve ovo.
Budući da je Rusija odlučna nastaviti svoju invaziju, a Amerika naizgled namjerava stajati po strani, Ukrajina će se morati boriti dalje, kaže Shimer.
Predsjednik Trump rekao je da je ruski rat protiv Ukrajine "Bidenov rat, a ne moj" i ustvrdio da mu je rečeno da je Rusija pogriješila u Sumiju.