Thunberg izazvala gnjev dijela Indijaca i vlasti zbog podrške poljoprivrednicima
U Delhiju su građani protestovali zbog nezadovoljstva tim što su Thunberg i pop pjevačica Rihanna preko Twittera podržale poljoprivrednike, jer to smatraju miješanjem u unutrašnju politiku Indije. Protestom su poručili da je to nedopustivo.
Od novembra prošle godine nekoliko hiljada poljoprivrednika u Delhiju protestuje jer su im neprihvatljivi novi zakoni koji se odnose na poljoprivredu. Protesti su prošle sedmice eskalirali i tada je reagovala policija koja je onemogućila ulazak na mjesto protesta i izlazak s njega te je blokirala poljoprivrednicima pristup mobilnom internetu.
Thunberg se tereti za "međunarodnu zločinačku zavjeru" nakon što je na spomenutoj društvenoj mreži objavila savjete kako podržati poljoprivrednike. Između ostalog, istakla je koje hashtagove koristiti na društvenim mrežama i kako potpisati peticiju podrške.
Posters of climate activist Greta Thunberg and singer Rihanna were burned by the United Hindu Front activists in India after the two commented on social media supporting the ongoing farmer protests in the country https://t.co/B44gc2wyPf pic.twitter.com/P1NhTIAZyE
— Reuters (@Reuters) February 4, 2021
Specijalni komesar policije u Delhiju Praveer Ranjan je izjavio da se istraga vodi protiv onih koji su osmislili te savjete. Ovu za indijske vlasti spornu objavu Thunberg je na Twitteru napisala u srijedu, 2. februara.
"Solidarišemo se s poljoprivrednicima u Indiji", napisala je i objavila link koji vodi na stranicu na kojoj su navedeni savjeti.
We stand in solidarity with the #FarmersProtest in India.
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) February 2, 2021
https://t.co/tqvR0oHgo0
why aren’t we talking about this?! #FarmersProtest https://t.co/obmIlXhK9S
— Rihanna (@rihanna) February 2, 2021
Svi dosadašnji pregovori poljoprivrednika i vlasti su propali, a vrhovni sud je suspendovao nove zakone. Vlast tvrdi da će novim zakonima biti omogućena ulaganja privatnih kompanija, dok poljoprivrednici strahuju da će to značiti kraj zagarantovanih cijena proizvoda - da će biti prepušteni na milost i nemilost velikih kompanija.
Na meti vlasti su i pojedini novinari koji se također terete za pobunu i zavjeru preko društvenih mreža, prenosi list Guardian.