Tijuana proglasila vanredno stanje u iščekivanju masovnih deportacija iz SAD-a
Više od 30 skloništa je aktivnom u meksičkom pograničnom gradu koji se nalazi u sjeverozapadnoj državi Baja California. Humanitarni radnici sa kojima je CNN razgovarao rekli su da su nedostatak prostora, resursa i ukupna neizvjesnost među problemima s kojima se skloništa suočavaju.
Direktor skloništa za migrante "Jardin de las Mariposas" C Jamie Marín izjavio je da postoji zabrinutost da bi Trumpove potencijalne masovne deportacije mogle izazvati humanitarnu krizu koja se odnosi na usluge i za migrante koji idu u Sjedinjene Države i za one koji su deportovani.
"Postoji kolektivna nervoza zbog odluka koje je donijela administracija predsjednika Trumpa", rekao je Marin. On je dodao da je najveći izazov za kampove i radnike neizvjesnost šta će se tačno dogoditi.
Spremajući se za potencijalni porast migranata koji ulaze u grad, vlasti u Tijuani proglasile su vanredno stanje prošle sedmice.
Vanredno stanje je administrativni potez koji gradu omogućava pristup sredstvima za iznajmljivanje prostora i plaćanje pravnih usluga, osoblja, opreme i potrepština.
Međutim, gradonačelnik Tijuane Ismael Burgueño Ruiz rekao je prošle sedmice da Tijuana "nije uznemirena" i tu mjeru naziva "preventivnom" u slučaju da Trump "zaista uradi ono što kaže da će učiniti". Burgueño kaže da je grad pripremio prostor za slučaj navale deportovanih.
Nejasno je koliko se migranata trenutno nalazi u Tijuani. Vladini podaci pokazuju da je od januara do augusta 2024. godine više od 30.000 migranata bilo u gradu u pojedinim momentima.
Meksička savezna vlada se također priprema za potencijalni priliv migranata najavljujući stvaranje novih skloništa u pograničnim gradovima.
Predsjednica Meksika Claudia Sheinbaum rekla je 3. januara da su mnogi migranti odlučili da se vrate u svoju zemlju porijekla.