širok spektar mogućnosti
3

Traži se jedinstvo: Lideri Evropske unije u ponedjeljak raspravljaju kako odgovoriti na Trumpove carine

Piše: D. Dž.
Evropski proizvđači vina u strahu. (Foto: Reuters)
Evropski proizvđači vina u strahu. (Foto: Reuters)
Zemlje Evropske unije će nastojati da u narednim danima predstaviti jedinstveni front protiv carina američkog predsjednika Donalda Trumpa, odobravajući prvi set ciljanih protumjera na američki uvoz do 28 milijardi dolara.

Takav potez bi značio da bi se EU pridružila Kini i Kanadi u nametanju uzvratnih carina Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u ranoj eskalaciji onoga što neki strahuju da će postati globalni trgovinski rat.

Bojazan je da bi novo poskupljenje robe za milijarde potrošača za posljedicu imalo guranje ekonomije širom svijeta u recesiju.

Blok zemalja članica EU suočava se sa uvoznim carinama od 25 posto na čelik i aluminijum i automobile i recipročnim carinama od 20 posto od srijede za gotovo svu ostalu robu.

Trumpove carine pokrivaju oko 70 posto izvoza EU u SAD ukupne vrijednosti 532 milijarde eura, uključujući izvoz bakra, farmaceutskih proizvoda, poluprovodnika, drvnih prerađevina i drugog.

Evropska komisija, koja koordinira trgovinsku politiku EU, predložit će članicama u ponedjeljak listu američkih proizvoda na koje će se uvesti dodatne carine kao odgovor na Trumpove carine na čelik i aluminij, ali ne i na šire recipročne namete.

Predviđeno je da carine između ostalog uključuju meso, žitarice, vino, drvo i odjeću, konac za zube, usisivače i toaletni papir.

Pored brojnih artikala za koje su planirane carine jedan proizvod koji je dobio više pažnje otkrivši da sve članice EU nemaju isti stav, a to je američki viski burbon. Komisija je odredila carinu od 50 posto, što je navelo Trumpa da zaprijeti kontratarifom od 200 posto na alkoholna pića iz EU.

Izvoznici vina iz Francuske i Italije izrazili su zabrinutost zbog ovakve dinamike uvođenja sankcija na alkoholna pića.

Sastanak u ponedjeljak

U Luksemburgu je za ponedjeljak planiran prvi sastanak političkih zvaničnika EU na kojem bi se 27 članica trebalo očitovati o mogućnostima kontracarina i njihovim uticajem na domaće i međunarodno tržište.

Diplomate EU su rekle da je glavni cilj sastanka da se izađe sa ujedinjenom porukom o želji da se s Washingtonom pregovara o ukidanju carina, ali i spremnosti da se odgovori protumjerama ako to ne uspije.

Među članicama EU postoji širok spektar mišljenja o tome kako odgovoriti. Francuska je rekla da bi EU trebala raditi na paketu koji ide dalje od carina, a francuski predsjednik Emmanuel Macron je sugerirao da bi evropske kompanije trebale obustaviti ulaganja u SAD dok se "stvari ne razjasne".

Irska, čija gotovo trećina izvoza ide u SAD, pozvala je na "razmotren i odmjeren" odgovor, dok je Italija kao treći najveći izvoznik EU u SAD, postavila pitanje treba li EU uopće uzvratiti udarac.

Inicijalne kontratarife EU će u svakom slučaju biti stavljene na glasanje u srijedu i bit će odobrene osim u malo vjerovatnom slučaju da se tome protivi kvalifikovana većina od 15 članica EU koje predstavljaju 65% stanovništva EU.