Pobjeda ili ne
62

Trump ipak "povukao ručnu": Šta znači odgoda uvođenje carina Meksiku i Kanadi u zadnji trenutak

Piše: B. H.
Donald Trump (Foto: Reuters)
Donald Trump (Foto: Reuters)
Predsjednik Donald Trump objavio je da privremeno obustavlja carine na Meksiko i Kanadu nakon što je u ponedjeljak razgovarao s liderima obje zemlje — samo nekoliko sati prije nego što su široke mjere trebale stupiti na snagu.

Predložene carine, koje je Trump najavio u subotu, uključivale su 25 posto taksu na sav uvoz iz Meksika i većinu iz Kanade (uz izuzetak za energetsku robu, na koju bi se primjenjivala tarifa od 10 posto), kao i novu carinu od 10 posto na kinesku robu. Trump je ranije u ponedjeljak rekao da će uskoro razgovarati s Kinom.

Trump je pauzirao carine na susjedne zemlje SAD-a nakon što su meksička predsjednica Claudia Sheinbaum i kanadski premijer Justin Trudeau dali određena obećanja, neka od kojih su već ranije preuzeli, da će pojačati sigurnost na svojim granicama sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše CNN.

"I upravo sam razgovarao s predsjednicom Claudijom Sheinbaum iz Meksika. Bio je to vrlo prijateljski razgovor u kojem je pristala da odmah pošalje 10.000 meksičkih vojnika na granicu koja razdvaja Meksiko i Sjedinjene Američke Države", napisao je Trump na Truth Socialu ranije u ponedjeljak.

"Ovi vojnici će biti posebno određeni da zaustave dotok fentanila i ilegalnih migranata u našu zemlju", napisao je.

Kasnije tokom dana, nakon što je Trudeau prvi najavio 30-dnevnu pauzu, Trump je na Truth Socialu objavio sličnu izjavu.

"Kanada je pristala osigurati da imamo sigurnu sjevernu granicu i da konačno okončamo smrtonosnu pošast droga poput fentanila, koje se slijevaju u našu zemlju, ubijajući stotine hiljada Amerikanaca, dok istovremeno uništavaju njihove porodice i zajednice širom naše zemlje", objavio je Trump. (Kako je izvijestio CNN, Kanada čini samo 0,2 posto zapljena fentanila na granici.)

Nakon razgovora s Trumpom, Trudeau je rekao da će Kanada provesti ranije najavljeni plan za granicu vrijedan 1,3 milijarde dolara, kao i da će se obavezati na imenovanje "cara za fentanil" i stavljanje kartela na listu terorističkih organizacija.

Vanredna najava o uvođenju tarifa za tri najveća američka trgovinska partnera tokom vikenda izazvala je zabrinutost čak i unutar Trumpove vlastite stranke, uzdrmala sjevernoameričku ekonomiju, uznemirila poslovne subjekte i tržišta te donijela nesigurnost potrošačima koji se još uvijek oporavljaju od višegodišnje visoke inflacije.

Trumpova obećanja o tarifama već su pokrenula trgovinski rat. Kanada je naredila uvođenje odmazdnih tarifa, a Kina je poručila da će "poduzeti potrebne protumjere". Trumpove izvršne naredbe kojima su uvedene tarife uključivale su klauzulu o odmazdi, što znači da bi Amerika mogla uvesti još veće tarife i dodatno povećati troškove. Predsjednik je također sugerirao mogućnost uvođenja dodatnih tarifa kasnije ovog mjeseca, možda i protiv drugih zemalja.

Međutim, čak je i Trump, dugogodišnji zagovornik tarifa, u nedjelju priznao ono na što su ekonomisti, članovi Kongresa, pa čak i neki od njegovih bivših savjetnika upozoravali: Amerikanci bi mogli snositi troškove novih tarifa.

Ekonomisti su naveli da bi sjevernoameričke tarife, ako se provedu, brzo dovele meksičku i kanadsku ekonomiju u recesiju i vjerovatno povećale cijene za američke potrošače na automobile, benzin, drvenu građu i druge uvezene proizvode.

Indeks Dow Jones pao je za skoro 600 bodova na početku trgovanja, ali su vijesti o dogovoru s Meksikom dovele do oporavka dionica.

Trump je u ponedjeljak odbacio reakciju tržišta, sugerirajući novinarima u Ovalnom uredu da nije svjestan volatilnosti. "Ne znam. Ne razmišljam o tome", rekao je.

The Wall Street Journal je u vikend-editorijalu objavio žestoku kritiku Trumpovih tarifa pod naslovom: "Najgluplji trgovinski rat u historiji".

Upitan o reakciji tržišta – i uredničkom komentaru The Wall Street Journala – Trump je u ponedjeljak, dok je potpisivao izvršne naredbe u Ovalnom uredu, odbio komentarisati.

"Ne samo da nije glupo, već ćete vidjeti, vidjet ćete da svaka od tih zemalja očajnički želi postići dogovor", rekao je, sjedeći nekoliko metara od Ruperta Murdocha, čija medijska imperija uključuje i The Wall Street Journal.

Pauza u uvođenju tarifa na Meksiko naišla je na pohvale republikanskog senatora iz Iowe Chucka Grassleyja, koji apeluje na Trumpa da izuzme potašu iz tarifa zbog mogućeg utjecaja na porodične farmere u Iowi, koji, kako je rekao, većinu đubriva nabavljaju iz Kanade.

"Dobre vijesti o jednomjesečnoj pauzi tarifa na Meksiko", napisao je Grassley na X-u u ponedjeljak. "Nadam se da će pregovori spriječiti daljnje razgovore o tarifama."

Senatorica iz Mainea Susan Collins, republikanka i česta Trumpova kritičarka, također je upozorila na tarife protiv Kanade, napisavši na X-u da je to "najvažniji trgovinski partner Mainea".

Republikanski senator Mitch McConnell, bivši lider GOP-a u Senatu, kritikovao je Trumpove mjere tarifa u intervjuu koji je emitovan u emisiji "60 Minutes" na CBS-u u nedjelju.

"Povećat će troškove svega. Drugim riječima, to će platiti američki potrošači", rekao je senator iz Kentuckyja. "Zašto biste se htjeli sukobiti sa svojim saveznicima zbog ovoga?"

Meksiko i SAD održavaju razgovore

Trump je u ponedjeljak rekao da se raduje učešću u pregovorima s Meksikom.

"Dodatno smo se složili da odmah pauziramo predviđene tarife na period od jednog mjeseca, tokom kojeg ćemo voditi pregovore predvođene državnim sekretarom Marcom Rubiom, sekretarom trezora Scottom Bessentom i sekretarom za trgovinu Howardom Lutnickom, uz učešće visokih predstavnika Meksika", napisao je. "Radujem se učestvovanju u tim pregovorima s predsjednicom Sheinbaum, dok pokušavamo postići 'dogovor' između naših dviju zemalja."

Meksiko će poslati 10.000 pripadnika Nacionalne garde na svoju sjevernu granicu kako bi pomogao u smanjenju dotoka fentanila u SAD, ojačao granicu i poboljšao sigurnost na vlastitom teritoriju, izjavila je Sheinbaum na svojoj jutarnjoj konferenciji za novinare u ponedjeljak.

"Iz humanitarnih razloga, moramo pomoći Sjedinjenim Američkim Državama da se suoče s krizom konzumacije fentanila, koja dovodi do smrti od predoziranja", rekla je u ponedjeljak ujutro.

Sheinbaum je također istaknula da su se SAD, po prvi put, složile da zajedno rade na sprečavanju ulaska oružja velike snage u Meksiko.

"Vjerujem da je ovo vrlo važan aspekt sporazuma koji smo postigli", rekla je.

Zvaničnici SAD-a i Meksika nastavit će održavati razgovore na visokom nivou o sigurnosti, migraciji i trgovini nakon što su se dogovorili o jednomjesečnoj pauzi tarifa, rekla je Sheinbaum.

Sheinbaum je također rekla Trumpu da se ne slaže s njegovim komentarom da meksička vlada ima veze s kartelima.

"Ne postoji način da bismo postigli bilo kakav dogovor pod tim okolnostima", rekla je.