Trump našao novog neprijatelja i obrušio se na Južnoafričku Republiku: Loše tretiraju određene klase ljudi
Pitanje zemljišta u Južnoafričkoj Republici dugo je izazivalo podjele, a napori da se ispravi nejednakost vladavine bijelaca izazivaju kritike od strane konzervativaca, uključujući Elona Muska, najbogatijeg čovjeka na svijetu, koji je rođen u Južnofričkoj Republici i moćan je Trumpov savjetnik.
Južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa prošlog je mjeseca potpisao zakon koji propisuje da vlada može, u određenim okolnostima, ponuditi "nultu naknadu" za imovinu koju odluči izvlastiti u javnom interesu.
"Južnoafrička republika konfiscira zemlju i vrlo loše tretira određene klase ljudi. Prekinut ću svo buduće finansiranje Južne Afrike dok se ne završi potpuna istraga ove situacije!", napisao je Trump u nedjelju na svojoj platformi Truth Social.
Kao odgovor na njegove komentare, Južnoafrička Republika je rekla da njezin čin izvlaštenja nije izniman.
"Vjerujemo da će savjetnici predsjednika Trumpa iskoristiti istražno razdoblje za postizanje temeljitog razumijevanja južnoafričke politike u okviru ustavne demokratije. Ovaj pristup promicat će dobro informisano stajalište koje cijeni i priznaje predanost naše nacije demokratskim idealima i upravljanju. Možda će postati jasno da naš akt o izvlaštenju nije izniman, jer mnoge zemlje imaju slične zakone", navodi se u saopćenju ministarstva vanjskih poslova.
Pretoria je ranije tvrdila da prijedlog zakona ne dopušta vladi da samovoljno izvlasti imovinu i da prvo mora postići dogovor s vlasnikom.
Međutim, neke grupe strahuju od situacije slične oduzimanju komercijalnih farmi u vlasništvu bijelaca od vlade Zimbabvea, često bez naknade, nakon stjecanja nezavisnosti 1980.
Kasnije, u brifingu s novinarima, Trump je rekao da južnoafričko "vodstvo radi neke užasne stvari, užasne stvari" ne navodeći primjere.
“To je sada pod istragom. Donijet ćemo odluku i dok ne saznamo što Južnoafrička Republika radi - oni oduzimaju zemlju i konfisciraju zemlju, a zapravo rade stvari koje su možda daleko gore od toga", kazao je Trump.
Vlasništvo nad zemljom sporno je pitanje u Južnoafričkoj Republici, a većinu poljoprivrednog zemljišta još uvijek posjeduju bijelci tri desetljeća nakon završetka apartheida.
Od tada su zemljišni sudovi presuđivali u nekolicini zemljišnih sporova i, nakon iscrpnih procesa, vratili zemlju prethodno raseljenim vlasnicima.
Prema južnoafričkoj vladi, Zakon o zemlji starosjedilaca iz 1913. doveo je do prisilnog uklanjanja hiljada crnačkih porodica s njihove zemlje od režima apartheida.
Delikatno pitanje posebno je okupljalište desnice, s raznim konzervativnim ličnostima, uključujući Muska i desničarsku novinarku Katie Hopkins, koje zagovaraju bijelačke zemljoposjednike.
Musk je rođen u Pretoriji 28. juna 1971. godine od oca inženjera i majke manekenke rođene u Kanadi, a zemlju je napustio u kasnim tinejdžerskim godinama. Formalna politika apartheida trajala je do 1990., a 1994. održani su višerasni izbori.
Trump se okružio moćnim osobama iz Silicijske doline koje su odrasle u aparthejdskoj južnoj Africi, poput Davida Sacksa, njegovog novoimenovanog cara za umjetnu inteligenciju i kriptovalute, koji je zajedno s Muskom suosnivač PayPala.
Milijarder Peter Thiel, još jedan suosnivač PayPala, koji je upoznao Trumpa sa svojim potpredsjednikom JD Vanceom, također je živio u južnoj Africi, uključujući neko vrijeme u Namibiji koju je tada kontrolisala Pretoria.
Prethodno je bio optužen da podupire sistem apartheida, koji je nasilno potčinio crnačku većinu u Južnoafričkoj Republici kako bi održao vladavinu bijelaca i ekonomsku kontrolu, što je glasnogovornik zanijekao u njegovo ime.