U (ne)milosti Kremlja
103

Trump ostavlja zemlje Baltika na cjedilu: Povlačenje američkih trupa slijedi nakon dogovora s Putinom?

Piše: B. H.
Američke trupe bi se mogle povući s ruske granice
Američke trupe bi se mogle povući s ruske granice
Sjedinjene Američke Države mogle bi povući svoje vojne snage iz baltičkih zemalja u okviru pregovora s Rusijom, što izaziva zabrinutost među evropskim zvaničnicima.

Prema mišljenju evropskih analitičara, administracija Donalda Trumpa vjerovatno će pristati na povlačenje trupa iz baltičkih zemalja, a moguće i iz regija zapadnije u Evropi.

Ova potencijalna odluka dolazi u trenutku kada su odnosi između SAD-a i Evrope napeti, što se dodatno osjetilo tokom nedavne Minhenske konferencije o sigurnosti. Potpredsjednik SAD-a, JD Vance, u svom govoru je optužio evropske elite za podrivanje demokratije i slobode govora, što je izazvalo ogorčenje među evropskim liderima.

Jedan istaknuti njemački političar opisao je za Financial times Vanceov govor kao "direktan napad na evropsku demokratiju", dok je visoki diplomata izjavio: "Evropa je sada sama".

Trumpova administracija, kako navodi Financial Times, sve više favorizira ideologije bliske krajnjoj desnici u Evropi, dok istovremeno traži kompromis s Vladimirom Putinom. To uključuje moguće smanjenje američke podrške Ukrajini, kao i povlačenje NATO trupa s teritorija bivšeg sovjetskog bloka – upravo ono što Putin traži.

Evropski zvaničnici sada razmatraju hitne mjere kako bi odgovorili na ove prijetnje, uključujući jačanje autonomnih odbrambenih kapaciteta i stvaranje evropskog sigurnosnog pakta koji bi bio neovisan o NATO-u.

Ova promjena strategije SAD-a mogla bi imati dalekosežne posljedice, ne samo za sigurnost Evrope već i za budućnost transatlantskih odnosa. Evropski lideri upozoravaju da je potrebno brzo djelovati kako bi se osigurala nezavisnost i sigurnost kontinenta u vremenu sve izraženijih geopolitičkih izazova.