"Ono što se dešava s Rusijom i Ukrajinom nikada se ne bi desilo pod Trumpovom administracijom. To ne bi bilo moguće", kazao je.
No, Kongres Sjedinjenih Američkih Država ga je 2019. godine pokušao opozvati upravo zbog odnosa prema Ukrajini. Opoziv je tražen zbog toga što je navodno vršio pritisak na ukrajinsku vlast da istraži Joea Bidena, aktuelnog predsjednika SAD-a, i njegovog sina Huntera. Trump je u zamjenu nudio vojnu pomoć.
Od predsjednika Ukrajine Vladimira Zelenskog je navodno tražio da javno objavi da će njegova država pokrenuti istragu o navodno korumpiranim poslovima Huntera Bidena i njegove firme Burisma, kao i o miješanju u izbore iz 2014. Prijetio je da će Ukrajini biti uskraćeno 400 miliona dolara vojne pomoći ako njegov zahtjev ne bude ispunjen. Opoziv nije uspio.
Sjedinjene Američke Države su od 2014. godine, kada je Rusija anektirala ukrajinski poluotok Krim, davale Ukrajini milijarde dolara u vojnoj pomoći. Međutim, prema pisanju Business Insidera, Trump je 2019. počeo uslovljavati tu pomoć.
Pojedini su ga optužili da ima dobre odnose s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. S druge strane, Trump je kritikovao američke saveznike i institucije poput NATO-a. Pojedini stručnjaci smatraju da je upravo odnos bivšeg američkog predsjednika prema Putinu ohrabrio ruskog predsjednika, kao i čelnike nekih drugih država.