Trump "smanjio apetite" u pregovorima s Ukrajinom, procijenio američku pomoć na 100 milijardi dolara

Ovo je značajno manja brojka od prijašnjih izjava američkog predsjednika, koji je govorio, bez dokaza, o 300 milijardi dolara pomoći koje su stigle u Ukrajinu iz SAD-a.
Ipak, procjene kažu da ni ova brojka nije tačna. Ukrajinske vlasti procijenile su da je cifra bliža 90 milijardi dolara, dok je State Department u martu 2025. godine saopštio da je kroz vojnu pomoć Ukrajini poslano 66.5 milijardi dolara.
Prema pisanju Bloomberga, Trump je ovo uradio kako bi ubrzao potpisivanje sporazuma kojim bi Ukrajina povećala eksproprijaciju i prodaju svojih rezervi rijetkih minerala, a Amerika dobila značajan dio profita.
Problem je nastao zbog, između ostalog, insistiranja Bijele kuće da je pomoć koju je Ukrajina dobila u prethodne tri godine smatra "dugom" ove zemlje prema SAD-u.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski ne prihvata ovu kvalifikaciju, ali je naglasio više puta da je spreman na razgovor.
Trumpov ministar trgovine Scott Bessent je tokom posjete Buenos Airesu rekao da je "dogovor jako blizu", te da bi se "već mogao potpisati ove sedmice."
Razgovori između tehničkih timova bili su konstruktivni, rekao je jedan od učesnika za Bloomberg.
Ipak, SAD i dalje pristupa sporazumu kao prilici da nadoknadi troškove u Ukrajini putem profita iz fonda, čija veličina još uvijek nije precizirana u najnovijem nacrtu, dodao je on.
Administracija Donalda Trumpa i dalje je nevoljna da se obaveže na buduće ulaganje u fond — što je ključno pitanje za Kijev u bilo kojem takvom dogovoru — i ostavila je ovu temu za kasniju raspravu.
Umjesto toga, i dalje insistira da se američka ratna potrošnja u Ukrajini tretira kao doprinos Washingtona tom fondu.
Napori ukrajinskih pregovarača da odgovore američku stranu od ovog razmišljanja su najveća prepreka potpisivanju sporazuma, uz činjenicu da Amerika odbija dati sigurnosne garancije Ukrajini kao dio ovog dogovora.