Udar na univerzitete
19

Trump zamrznuo 2 milijarde dolara sredstava Harvarda nakon što je univerzitet odbio zahtjeve

Piše: D. Be.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Trumpova administracija je saopćila da zamrzava više od dvije milijarde dolara federalnih fondova za Univerzitet Harvard, nekoliko sati nakon što je elitni koledž odbio listu zahtjeva Bijele kuće.

"Današnje saopćenje Harvarda jača zabrinjavajući način razmišljanja o pravima koji je endemski na najprestižnijim univerzitetima i koledžima naše zemlje", navodi se u saopštenju Ministarstva obrazovanja.

Bijela kuća je prošle sedmice poslala Harvardu listu zahtjeva za koje je rekla da su osmišljeni za borbu protiv antisemitizma u kampusu. One su uključivale promjene u upravljanju, praksi zapošljavanja i procedurama prijema.

Harvard je u ponedjeljak odbacio zahtjeve i rekao da Bijela kuća pokušava "kontrolisati" svoju zajednicu.

To je prvi veliki američki univerzitet koji se usprotivio pritisku Trumpove administracije da promijeni svoju politiku. Opsežne promjene koje je zahtijevala Bijela kuća bi transformisale rad Harvarda i prepustile veliki dio kontrole vladi.

Predsjednik Trump optužio je vodeće univerzitete da nisu zaštitili jevrejske studente kada su kampuse koledža širom zemlje uzdrmali protesti protiv rata u Gazi i podrške SAD-a Izraelu prošle godine.

U pismu zajednici Harvarda u ponedjeljak, njen predsjednik Alan Garber rekao je da je Bijela kuća u petak poslala "ažuriranu i proširenu listu zahtjeva" uz upozorenje da se univerzitet "mora pridržavati" kako bi održao "finansijski odnos s vladom."

“Preko našeg pravnog savjetnika obavijestili smo upravu da nećemo prihvatiti njihov predloženi sporazum. Univerzitet se neće odreći svoje nezavisnosti niti odreći svojih ustavnih prava", napisao je.

Garber je dodao da univerzitet nije "olako shvatio" svoju obavezu da se bori protiv antisemitizma, ali je rekao da vlada preteruje.

"Iako su neki od zahtjeva koje je iznijela vlada usmjereni na borbu protiv antisemitizma, većina predstavlja direktnu vladinu regulaciju 'intelektualnih uslova' na Harvardu", rekao je.

Ubrzo nakon što je njegovo pismo poslano, odjel za obrazovanje rekao je da odmah zamrzava 2,2 milijarde dolara grantova i 60 miliona dolara ugovora s Harvardom.

"Uznemiravanje jevrejskih studenata je nepodnošljivo. Vrijeme je da elitni univerziteti ozbiljno shvate problem i obavežu se na značajne promjene ako žele i dalje primati podršku poreskih obveznika", navodi se u saopštenju.

Bijela kuća je u svom pismu u petak navela da Harvard "proteklih godina nije uspio ispuniti ni uvjete intelektualnih i građanskih prava koji opravdavaju federalna ulaganja".

Pismo je uključivalo 10 kategorija za predložene promjene za koje je Bijela kuća rekla da su potrebne kako bi Harvard održao svoj "finansijski odnos sa saveznom vladom".

Neke od promjena uključivale su: prijavljivanje studenata saveznoj vladi koji su "neprijateljski" prema američkim vrijednostima; osiguravanje da svaki akademski odjel ima "različit pogled"; i angažovanje spoljne strane koju je odobrila vlada za reviziju programa i odeljenja "koji najviše podstiču antisemitsko uznemiravanje".

U pismu se univerzitetu nalaže da preduzme disciplinske mjere za "prekršaje" koji su se desili tokom protesta u kampusu u posljednje dvije godine. Takođe zahtijeva okončanje univerzitetske politike i programa raznolikosti, jednakosti i inkluzije.

Otkako je preuzeo dužnost, Trump vršio je pritisak na univerzitete da se pozabave antisemitizmom i okončaju praksu različitosti.

U decembru 2023., predsjednici vodećih američkih univerziteta ispitani su na napetom saslušanju u Kongresu u kojem su optuženi da nisu zaštitili jevrejske studente nakon izbijanja rata između Izraela i Hamasa dva mjeseca ranije.

Claudine Gay, koja je tada bila predsjednica Harvarda, kasnije se izvinila nakon što je na saslušanju rekla da su pozivi na ubijanje Jevreja odvratni, ali će zavisiti od konteksta da li će takvi komentari predstavljati kršenje Harvardovog kodeksa ponašanja.

U martu je Trumpova administracija rekla da razmatra otprilike 256 miliona dolara saveznih ugovora i grantova na Harvardu, te dodatnih 8,7 milijardi dolara u višegodišnjim obavezama.

Profesori sa Harvarda podnijeli su tužbu kao odgovor, navodeći da vlada nezakonito napada slobodu govora i akademske slobode.

Bijela kuća je prethodno izvukla 400 miliona dolara federalnog finansiranja sa Univerziteta Kolumbija i optužila ga da se nije borila protiv antisemitizma i zaštitila jevrejske studente u svom kampusu.

Kada je povučeno 400 miliona dolara, ministarka obrazovanja Linda McMahon rekla je: "Univerziteti moraju poštovati sve savezne antidiskriminatorne zakone ako žele dobiti federalna sredstva".