Posljednji potezi
5

Trumpova administracija pogoršava odnose s Kinom

N. V.
John Ratcliffe je napisao esej o kineskom utjecaju (Foto: EPA-EFE)
John Ratcliffe je napisao esej o kineskom utjecaju (Foto: EPA-EFE)
Najviši američki obavještajac John Ratcliffe je iznio oštre napade na Peking kazavši da je Kina najveća prijetnja po demokratiju i slobodu u svijetu od Drugog svjetskog rata, no analitičari tvrde da je to Trumpov pokušaj pogoršavanja odnosa pred odlazak iz Bijele kuće.

Ratcliffe navodi da je preusmjerio resurse iz godišnjeg budžeta kako bi 85 milijardi dolara bilo rezervisano samo za Kinu, odnosno kako bi se fokusirali na ono što Kinezi rade.

"Stvar je jasna. Peking namjerava dominirati SAD-om i ostatkom planete ekonomski, vojno i tehnološki", rekao je direktor nacionalne obavještajne službe u SAD-u.

Naveo je da je Kina sklona globalnoj dominaciji, a da je njihova strategija bila krađa intelektualnog vlasništva američkih kompanija, kopiranje, a potom istiskivanje američkih kompanija s tržišta.

Također, Ratcliff tvrdi da je Kina ukrala američku odbrambenu tehnologiju kako bi podstakla agresivne vojne planove predsjednika Xi Jinpinga da radi ispitivanja na ljudima u nadi da će razviti vojnike s biološki poboljšanim sposobnostima, te da američka obavještajna agencija ima dokaz da su se kineski predstavnici pokušali umiješati u američku unutrašnju politiku.

Ratcliffe je bivši republikanski kongresmen kojeg je Trump postavio na vrh američkog špijunskog posla. Oni zaista strahuju od sve veće uloge Kine u svijetu, no posljednji esej ovog američkog obavještajca je, čini se, pokušaj dubljeg cementiranja odnosa između dviju država nakon što je Donald Trump izgubio izbore.

On je odnose između ove dvije najveće svjetske ekonomije doveo na najnižu tačku u posljednjih nekoliko decenija, a analitičari smatraju da bi ponašanje Trumpove administracije moglo znatno otežati Bidenu kada preuzme predsjedničku palicu.

Glasnogovornik kineske ambasade je odbacio Ratcliffove komentare kazavši da on iskrivljuje činjenice i pokazuje ideološke predrasude nekih Amerikanaca prema Kinezima, a demokrate i neki sadašnji i bivši obavještajci su Ratcliffa optužili da politizira podatke koje je prikupila agencija na čijem je čelu.