"Nigdje nije sigurno"
22

Trumpova trgovinska politika udara na granice logike: Carine dobio otok na kojem žive samo pingvini

Piše: B. H.
Foto: Google
Foto: Google
Grupa neplodnih, nenaseljenih vulkanskih otoka u blizini Antarktika, prekrivenih glečerima i domom pingvina, postala je nova meta trgovinskog rata Donalda Trumpa, budući da ih je američki predsjednik pogodio carinom od 10 posto na robu.

Ostrva Heard i McDonald, koja čine vanjsku teritoriju Australije, spadaju među najudaljenija mjesta na Zemlji, dostupna isključivo dvosedmičnim putovanjem brodom iz Pertha na zapadnoj obali Australije. Potpuno su nenaseljena, a posljednja zabilježena ljudska posjeta vjerovatno se dogodila prije gotovo deset godina.

Ipak, ostrva Heard i McDonald našla su se na listi Bijele kuće "zemalja" kojima su uvedene nove trgovinske carine.

Australijski premijer Anthony Albanese izjavio je kako "nigdje na svijetu nije sigurno."

Heard i McDonald ostrva su među nekoliko "vanjskih teritorija" Australije koje su u carinskom spisku navedene odvojeno od same Australije, te su tako pogođene carinom od 10% na robu.

Vanjske teritorije su dio Australije, ali nemaju samoupravu i imaju poseban odnos s federalnom vladom. Na listi Bijele kuće su se također našla i druga australijska vanjska područja: Kokosova (Keelingova) ostrva, Božićno ostrvo i ostrvo Norfolk.

Norfolk ostrvo, koje ima 2.188 stanovnika i nalazi se 1.600 km sjeveroistočno od Sydneya, pogođeno je carinom od 29 posto – što je za 19 procentnih poena više od ostatka Australije.

U 2023. godini, Norfolk ostrvo izvezlo je robu u vrijednosti od 655.000 američkih dolara u SAD, pri čemu je glavni izvozni proizvod bila kožna obuća u vrijednosti od 413.000 američkih dolara, prema podacima Observatory of Economic Complexity.

Međutim administrator ostrva Norfolk George Plant osporio je te podatke. Rekao je za The Guardian: "Ne postoje poznati izvozi s ostrva Norfolk u Sjedinjene Države, niti poznate carinske ili necarinske trgovinske barijere za robu koja dolazi na Norfolk".

Albanese je u četvrtak dodao: "Norfolk ostrvo je pogođeno carinom od 29 posto. Nisam siguran da je Norfolk, uz dužno poštovanje, trgovinski konkurent gigantskoj ekonomiji Sjedinjenih Država, ali to samo pokazuje i dokazuje da nigdje na svijetu nije sigurno od ovoga".

Još je čudniji slučaj izvoza sa ostrva Heard i McDonald. Iako ta teritorija ima ribolovni sektor, nema nikakvih zgrada ni stalnih ljudskih naselja.

Uprkos tome, prema podacima Svjetske banke, SAD su 2022. godine uvezle robu iz Heard i McDonald ostrva u vrijednosti od 1,4 miliona američkih dolara, pri čemu su gotovo svi proizvodi spadali u kategoriju "mašinerije i električnih uređaja". Nije odmah bilo jasno o kakvoj robi se tačno radi.

U prethodnih pet godina, uvoz iz ovih ostrva u SAD varirao je od 15.000 američkih dolara do 325.000 američkih dolara godišnje.