Trumpovi savjetnici ponudili arapskim državama vlasnička prava u Gazi, oni ih odbili
"Poruka je 'više ne dobivate ono što želite od SAD-a samo besplatno'", rekao je dužnosnik u srijedu.
Planovi Trumpove administracije da Saudijska Arabija, Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati dobiju vlasnička prava na obali u rekonstruiranom Pojasu Gaze i da njihove građevinske kompanije dobiju ugovore za izgradnju stambenih tornjeva ondje bi bili u zamjenu za finansiranje "preseljenja" Palestinaca i obnove Gaze, rekao je za MEE dužnosnik kojeg je izvijestio jedan od nekolicine Trumpovih savjetnika koji su konzultirani o planu.
Međutim, nije mala stvar da međunarodno pravo diktira ta teritorijalna prava, a SAD ne kontrolira imovinska prava za obalu Gaze ili njene morske granice.
Trumpova konferencija u utorak, zajedno s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom, zaprepastila je i saveznike i neprijatelje, uključujući obične Amerikance.
Svijet je ostao nagađati je li predsjednik koji je vodio kampanju za okončanje inozemnih američkih zapleta bio ozbiljan oko preuzimanja Gaze ili se samo pripremao za pregovore sa zaljevskim državama o poslijeratnoj budućnosti enklave i, u slučaju Saudijske Arabije, normalizaciji veza s Izraelom.
Trump već sedmicama poziva susjedne arapske države, Jordan i Egipat, da prihvate prisilno raseljene Palestince iz Pojasa Gaze. Njegov vlastiti State Department upozorio ga je da Egipat neće biti pokoleban.
Isto tako, Saudijska Arabija je oštro javno zauzela stav o tome što bi bilo potrebno da ih natjera da osiguraju sredstva za obnovu Gaze.
Upitan u intervjuu u januaru hoće li Saudijska Arabija finansirati obnovu Gaze, princ Khalid bin Bandar bin Sultan Al Saud, ambasador Saudijske Arabije u Velikoj Britaniji, rekao je: “Za obnovu palestinske države, da. Rekonstruirati teritorij koji bi Izraelci mogli ponovno uništiti za nekoliko godina, mislim da to ne bi bilo razumno učiniti".