Tulsi Gabbard imenovana za direktoricu obavještajne službe SAD-a uprkos podršci Snowdenu, Assadu i Putinu
Za nju su glasala 52 člana senata naspram 48 glasova protiv, a ovakav rezultat pokazuje da aktuelni američki predsjednik ipak ima kontrolu nad Senatom s obzirom na to da je samo jedan republikanac glasao protiv.
Gabbard je imala jedno od najspornijih saslušanja za potvrđivanje od svih kandidata Donalda Trumpa. Brojni republikanski senatori pridružili su se demokratama u postavljanju teških pitanja o njenoj prethodnoj podršci Edwardu Snowdenu, bivšem vladinom zviždaču koji je objavio mnogo povjerljivih podataka SAD-a.
Jedan od razloga propitivanja ove nominacije je i njen skepticizam u pogledu prisluškivanja prekomorskih komunikacija bez naloga. Republikancima je također smetalo to što je ona branila bivšeg sirijskog diktatora Bashara al-Assada te tvrde da ima simpatije prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Na kraju, samo jedan republikanac je bio spreman da joj se suprotstavi, dok su demokrate ostale jedinstvene u stavu da ona nije dobar izbor.
"Jednostavno ne možemo mirne savjesti povjeriti naše najpovjerljivije tajne nekome ko odjekuje ruskoj propagandi i pada na teorije zavjere", rekao je demokratski senator Chuck Schumer, koji je istaknuo da je postojao pritisak na republikance da podrže Gabbard.
Gabbard dijeli Trumpov skepticizam prema mainstream pogledima na Rusiju kao ozbiljnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti. Ona je također, poput Trumpa, duboko kritična prema dugim prekomorskim ratovima u koje su se Sjedinjene Države uplele tokom administracije Džordža W. Busha.