Dan D
64

Turci danas izlaze na drugi krug izbora: Erdogan ili Kilicdaroglu?

I. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
U Turskoj se danas održava drugi krug predsjedničkih izbora na kojima će građani ove zemlje odlučiti ko će u narednih pet godina upravljati državom.

Prvi krug izbora održan je 14. maja, a s obzirom na to da nijedan kandidat nije osvojio više od 50 posto glasova, dva glavna kandidata, aktuelni predsjednik Recep Tayyip Erdogan i glavni opozicioni kandidat Kemal Kilicdaroglu, danas idu na drugi krug izbora.

Izlaznost u prvom krugu izbora je bila velika. 86,98 posto glasača (64.190.651 osoba) izašlo je da bi dalo svoj glas, a prema rezultatima, Recep Tayyip Erdogan je osvojio najviše glasova (49,52 posto), sa malom razlikom njega slijedi Kemal Kilicdaroglu koji je osvojio 44,88 posto glasova.

Screenshot: Daily Sabah
Screenshot: Daily Sabah

Na trećem mjestu sa ogromnom razlikom je Sinan Ogan sa 5,17 posto glasova i na zadnjem mjestu je završio kandidat koji je izašao iz trke za predsjedničku fotelju nekoliko dana prije izbora Muharrem Ince, ali koji je ipak osvojio 0,43 posto.

Nakon što je postalo jasno da će se dva glavna rivala boriti za predsjedničko mjesto u drugom krugu izbora, počele su aktivne kampanje s ciljem osvajanja odobravanja i povjerenja glasača.

Erdogan je nedugo nakon izbora dobio podršku Sinana Ogana zbog čega bi se moglo očekivati da skoro 3 miliona ljudi koji su glasali za njega odluče da svoje glasove daju aktuelnom predsjedniku.

Ogan je kasnije rekao da je razgovarao s Kilicdarogluom koji nije rekao ništa što bi ga uvjerilo da će on pobijediti na izborima.

"HDP je bio moja crvena linija... Ali, nažalost, nisam dobio efikasan odgovor. Ne postoji ništa prirodnije nego podržati stranu koja ima većinu u parlamentu", rekao je Ogan.

Erdogan je, međutim, odlučio da podrška Ogana nije dovoljna da bi se osigurala pobjeda u drugom krugu. Od 14. maja, on se bavio optužbama svog protivnika za govor mržnje te rekao da bi pobjeda Kilicdaroglua bila pobjeda za teroriste.

"Pokazali smo da je govorom mržnje nemoguće ući u srca ljudi. Pokazali smo da nije moguće hodati sa separatistima i članovima FETO-a zarad političke dobiti", rekao je Erdogan nakon izbora.

Uspio je i poslati snažnu poruku tokom obilježavanja godišnjice državnog udara 1960. godine kada je posjetio mauzolej pogubljenog premijera. Bio je to podsjetnik biračima da se 2016. suočio s pokušajem državnog udara i da će vlada biti sigurna u njegovim rukama.

Protukandidat Kemal Kilicdaroglu, iako nije uspio dobiti podršku Sinana Ogana, nada se da će Kurdi i desničari donijeti njemu pobjedu.

Kilicdaroglu je nakon prvog kruga izbora odlučio staviti fokus na migracije što je osjetljivo pitanje za mnoge u Turskoj. Kilicdarogluovo predizborno obećanje uvijek je uključivalo povratak sirijskih izbjeglica, ali je njegov stav očvrsnuo nakon glasanja u prvom krugu 15. maja. Desničar Umit Ozdag, koji je podržao Kilicdaroglua, je poručio da želi 13 miliona izbjeglica vratiti kućama.

On je također dobio snažnu podršku od popularnog gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua koji je vodio kampanju Kilicdaroglua prije drugog kruga izbora. Popularni političar je viđen kao Erdoganov potencijalni rival na izborima u maju 2023. godine, mnogi su željeli da on bude predsjednički kandidat CHP-a umjesto Kilicdaroglua.

Pored toga, dobio je i podršku Stranke pobjede (ZP), koja se opisuje kao ultranacionalistička i krajnje desničarska. Uz njih, podršku Kilicdarogluu je pružila i Kurdska stranka.

HDP i Stranka zelene ljevice (YSP) održali su zajedničku konferenciju za medije te su poručili kako Kilicdaroglu i dalje ima njihovu podršku te su naglasili kako su odlučni da zbace Erdogana sa vlasti.

"Suočeni smo sa strukturom koja je tokom 21 godine postepeno izgradila režim ovisan o jednom čovjeku. Zato su izbori 28. maja referendum između onih koji podržavaju demokratske promjene u sistemu i onih koji žele održati ovaj sistem", rekla je potpredsjednica HDP-a Pervin Buldan.

Glasanje turskih državljana koji žive u inostranstvu počelo je 20. maja u stranim predstavništvima, a svoj glas je dalo preko 1,5 miliona glasača.

Građani će danas odlučiti kako će se završiti ovo "natjecanje" u sticanju povjerenja i ko će postati novi predsjednik zemlje koja se smjestila na dva kontinenta.