Prema posljednjim informacijama 51,3 posto birača dalo je podršku turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu za ustavne promjene koje bi mu između ostalog omogućile i ostajanje ne poziciji predsjednika sve do 2029. godine. Na drugoj strani, 48,6 posto glasača bilo je "protiv".
Za ustavne promjene: 24.681.077 stanovnika (51,3 posto) Protiv ustavnih promjena: 23.417.320 stanovnika (48,7 posto)
Riječ o referendumu koji će kao rezultat imati promjenu političkog sistema zemlja na način na da će parlamentarni sistem zamijeniti predsjednički s ciljem, kako navodi Erdogan, modernizacije zemlje.
Ustavnim promjenama predviđeno je ukidanje funkcije državnog premijera, povećavanje broja zastupnika u Parlamentu Turske sa 550 na 600 i omogućavanje svih građanima ove zemlje da se sa napunjenih 18 godina kandiduju na izborima.
Predsjedniku Turske bit će date ovlasti da imenuje ministre u vladi, donosi uredbe, vrški odabir viših sudaca i raspušta parlament. U prijevodu, novi sistem ukinut će ulogu premijera i koncentrisati moć u rukama predsjednika čime će kompletna državna birokratija bit stavljena pod njegovu kontrolu.
Po novom ustavu, predsjednik države neće morati napustiti svoju političku stranku, kao što je sada slučaj, a uvest će se i funkcija potpredsjednika države.
Reformama je također predviđeno da se predsjednički i parlamentarni izbori održe zajedno 2019. te da predsjednik ima pravo na dva petogodišnja mandata, ali se u to vjerovatno ne bi računao Erdoganov postojeći mandat.
Mediji prenose da je na referendumu o ustavnim promjena u Turskoj zabilježena izlaznost od 86 posto od ukupnog broja registrovanih birača.