Turska o povlačenju iz Istanbulske konvencije: Iskorištena od onih koji zagovaraju homoseksualizam
Kako su saopćili iz Ureda za komunikacije Predsjedništva Turske, jednostrano se ova zemlja povukla 20. marta jer Član 80. Konvencije omogućava bilo kojoj strani da raskine sporazum obavještavanjem Vijeća Evrope.
Naveli su da su prva zemlja koja je ratificirala Konvenciju Vijeća Evrope usvojenu u Istanbulu pokazujući, kako su naglasili, snažnu posvećenost žene u borbi protiv svih oblika nasilja u zaštiti i statusu žena u društvu.
Zatim su se osvrnuli na razlog za povlačenje.
"Istanbulska konvencija, koja je u startu imala za cilj podršku jačanju prava žena, iskorištena je za manipuliciju od dijela društva koji zagovara prihvaćanje homoseksualnosti koje nije u skladu s društvenim i porodičnim vrijednostima u Turskoj. Odluka o povlačenju iz sporazuma u Turskoj temelji se na ovim razlozima", potcrtali su.
Ukazali su da Turska nije jedina zemlja koja je, kako su saopćili, ozbiljno zabrinuta zbog Istanbulske konvencije.
"Šest članica Evropske unije - Bugarska, Mađarska, Češka, Latvija, Litvanija i Slovačka nisu ratificirale Istanbulsku konvenciju. Poljska je također poduzela korake za povlačenje iz konvencije, pozivajući se na pokušaj homoseksualnih grupa da nametnu svoje ideje društvu u cjelini", istakli su u Uredu za komunikacije Predsjedništva Turske.
Tvrde da odluka Turske ni na koji način ne znači da se kompromitovala u zaštiti žena.
"Turska, čak i ako istupi iz sporazuma, nikada neće odustati od borbe protiv nasilja u porodici. Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan je naglasio da će Turska nastaviti da štiti sigurnost i prava svih žena i istakao je da će borba protiv nasilja nad ženama biti na vrhu vladinog dnevnog reda po principu nulte tolerancije", poručili su.
Smatraju da je Turska do sada poduzela mnogo konkretnih koraka za podršku i poboljšanje prava žena, a ti mehanizmi su i dalje na snazi. Obećali su nastavak borbe za poboljšanje statusa žena.
"U Turskoj će se provest nove reforme u borbi protiv nasilja nad ženama. Turska će se usredotočiti na tadašnje društvo koje će odgovoriti na potrebe svih institucija i organizacija, a mjere će ojačati rad koje će se u tu svrhu provoditi. Ovaj pravni mehanizam nalazi se u Ustavu Turske, kao i u Građanskom zakonu, zatim u Krivičnom zakonu i Zakonu br. 6284 o zaštiti porodice i sprečavanju nasilja nad ženama", napomenuli su.
Podsjetili su da je Turska i potpisnica Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW).
"Ne treba zaboraviti da povlačenje Turske iz Istanbulske konvencije nema nikakav utjecaj na provođenje čvrstih, efikasnih i stvarnih mjera i zakona na polju borbe protiv nasilja nad ženama koje su osmišljeni, podržani i provedeni od vlade predsjednika Erdoğana", mišjenja su.
Iz Ureda za komunikacije Predsjedništva Turske su najavili su da će vlast ove države poduzeti daljnje korake za poboljšanje efikasnosti postojećih mjera protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama u kontekstu Akcionog plana za ljudska prava najavljenog početkom marta.