Turski mediji prenose da su vlasti tražile od Wikipedije da uklone sadržaje koji “podržavaju terorizam”. Turska je ranije privremeno blokirala društvene mreže, uključujući Facebook i Twitter, obično nakon protesta ili terorističkih napada.
Stanovnici Istanbula nisu mogli pristupiti niti jednoj stranici bez korištenja VPN-a.
“Nakon tehničke analize i pravnih okvira po zakonu br. 5651 (upravljanje internetom), povučena je administrativna mjera za ovu stranicu", izjavile su turske vlasti, bez dodatnih objašnjenja.
Međutim, Hurriyet daily piše da je od Wikipedije traženo da se uklone sadržaji određenih pisaca koje vlasti optužuju da “podržavaju terorizam” i povezuju Tursku sa terorističkim grupama.
Stranica nije odgovorila na ove zahtjeve, piše Hurriyet, pa je rezultat toga blokada te stranice na turskom tlu.
Bit će potrebna sudska odluka kako bi se ova zabrana održala na snazi.
Blokiranje web stranica je uobičajeni alat turskih vladajućih struktura. Twitter, Facebook i YouTube su to već “osjetili na svojoj koži”.
Kritičari kažu da je to represija slobode govora: preko pola zahtjeva Twitteru za uklanjanje sadržaja dolazi upravo iz Turske, tako da država sada na 155. mjestu od 180 država po medijskim slobodama prema listi Reportera bez granica.
Društvene mreže su već pune sadržajem na ovu temu, gdje neki korisnici sumnjaju da se time žele umanjiti kritike na račun predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana na stranici Wikipedia.
Wikipedija je i ranije bila blokirana u drugim državama, uključujući privremenu blokadu u Rusiji kao i stalna “padanja” stranice u Kini.