Tužitelj Suda u Hagu: Izrael nije uložio napor da istraži zločine za koje se tereti Netanyahu
U intervjuu za Reuters, ostao je pri svojoj odluci u vezi s nalogom za hapšenje uprkos glasanju Zastupničkog doma američkog Kongresa o sankcioniranju ICC-a u znak protesta, potez koji je opisao kao "neželjen i nepoželjan".
Suci ICC-a izdali su naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg šefa izraelske odbrane Yoava Gallanta i čelnika Hamasa Ibrahima Al-Masrija prošlog novembra zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti tokom sukoba u Gazi.
Izrael je odbacio nadležnost suda sa sjedištem u Haagu i negira ratne zločine. Sjedinjene Američke Države, glavni saveznik Izraela, također nisu članice ICC-a i Washington je kritikovao naloge za hapšenje Netanyahua i Gallanta.
"Ovdje smo kao sud posljednje instance i dok upravo sada govorimo, nismo vidjeli nikakve stvarne napore Države Izrael da poduzme radnje koje bi zadovoljile utvrđenu sudsku praksu, a to su istrage u vezi s istim osumnjičenika za isto ponašanje. To se može promijeniti i nadam se da hoće", rekao je Khan u intervjuu u četvrtak, dan nakon što su Izrael i palestinska militantna skupina Hamas postigli dogovor o prekidu vatre u Gazi.
Izraelska istraga mogla je dovesti do toga da se slučaj vrati izraelskim sudovima prema takozvanim komplementarnim načelima. Izrael i dalje može pokazati svoju spremnost za istragu, čak i nakon što su izdani nalozi, rekao je.
ICC, sa 125 država članica, stalni je svjetski sud za procesuiranje pojedinaca za navodne ratne zločine, zločine protiv čovječnosti, genocid i agresiju.
Khan je rekao da Izrael ima vrlo dobru pravnu ekspertizu.
No, rekao je, "pitanje je jesu li ti suci, jesu li ti tužitelji, jesu li ti pravni instrumenti korišteni za propisno ispitivanje optužbi koje smo vidjeli na okupiranim palestinskim teritorijima, u državi Palestini? I mislim da je odgovor na to bilo 'ne'".
Usvajanje "Nelegitimnog zakona o suprotstavljanju sudu" u Zastupničkom domu američkog Kongresa 9. januara naglasilo je snažnu potporu izraelskoj vladi među kolegama republikancima novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.
ICC je rekao da je sa zabrinutošću primijetio prijedlog zakona i upozorio da bi žrtvama zločina mogao oduzeti pravdu i nadu.
Trumpova prva administracija nametnula je sankcije ICC-u 2020. zbog istraga o ratnim zločinima u Afganistanu, uključujući optužbe za mučenje od strane američkih građana. Te su sankcije ukinute tokom predsjedničkog mandata Joea Bidena.
Prije pet godina, tadašnjoj tužiteljici ICC-a Fatou Bensouda i drugom osoblju zamrznute su kreditne kartice i bankovni računi te im je onemogućeno putovanje u SAD. Općenito se očekuje da će sve daljnje američke sankcije pod Trumpom biti strožije i raširenije.
ICC, osnovan 1998., trebao je preuzeti rad privremenih sudova koji su vodili suđenja za ratne zločine na temelju pravnih načela utvrđenih tokom suđenja protiv nacista u Nürnbergu nakon Drugog svjetskog rata.
"Naravno da je nepoželjno i nepoželjno da se instituciji koja je dijete Nürnberga ...prijeti sankcijama. To bi trebalo natjerati ljude da obrate pažnju jer ovaj sud nije u vlasništvu tužitelja ili sudaca. Imamo 125 država", rekao je Khan.
"To je stvar koja bi trebala zabrinuti sve ljude savjesti", rekao je, odbivši dalje raspravljati o tome što bi sankcije mogle značiti za sud.