Tvrdnja istražitelja: Putin je vjerovatno isporučio projektil kojim je oboren avion Malaysia Airlinesa
Avion je oboren projektilom ruske proizvodnje iznad Ukrajine, a poginulo je gotovo 300 ljudi. Tužitelji tvrde da postoje dokazi da je Putin odlučio isporučiti teško naoružanje separatistima koji su imali podršku Moskve. Zaključci zajedničkog istražiteljskog tima, koji je sastavljen od istražitelja iz pet zemalja, slijede prošlogodišnju presudu nizozemskog suda u kojoj se navodi da su dva Rusa i Ukrajinac krivi za ubistvo, a presuđeno im je u odsutnosti.
Moskva, koja je odbacila sve optužbe za umiješanost u obaranje aviona, opisala je presude kao "skandalozne" i politički motivisane.
Međunarodni tim je bio zadužen za pronalazak odgovornih za ispaljivanje projektila. Tužitelji su rekli da su iscrpili sve tragove te da ne mogu nastaviti s krivičnim postupkom.
Boeing 777 je letio iz Amsterdama prema Kuala Lumpuru kada je pogođen ruskim zemlja - zrak projektilom u julu 2014. godine tokom konflikta između proruskih pobunjenika i ukrajinskih snaga u ukrajinskoj regiji Donbas.
Od 298 putnika i članova posade, 196 su bili Nizozemci, dok su ostali bili Malezijci, Australci, Britanci, Belgijanci i drugi.
Tim istražitelja je citirao nizozemski sud koji je prošle godine saopćio da je Moskva imala "ukupnu kontrolu" nad Narodnom republikom Donjeck, koja je kontrolisala to područje u julu 2014. godine. U presudi su opisani snimljeni telefonski razgovori u kojima su ruski zvaničnici rekli da odluka o pružanju vojne podrške "ovisi o predsjedniku".
"Postoje konkretne informacije da je zahtjev separatista predočen predsjedniku i da je taj zahtjev odobren", navodi se.
Međutim, dodaje se da nije poznato dali se u zahtjevu eksplicitno spominje sistem korišten za obaranje pomenutog aviona.
"Iako govorimo o snažnim indikacijama, visoka granica potpunih i uvjerljivih dokaza nije dostignuta. Osim toga, predsjednik uživa imunitet na svom položaju šefa države", istakli su istražitelji.
Istražiteljski tim je sastavljen od članova iz Nizozemske, Australije, Belgije, Malezije i Ukrajine, zemalja koje su najteže pogođene obaranjem aviona. Tim je želio dokazati identitet posade koja je ispalila projektil, kao i identitet onih koji su bili u lancu komandovanja, ali je priznao da to zasad nije moguće.
"Trudit ćemo se da upotrijebimo sve postojeće međunarodne pravne mehanizme kako bismo Putina priveli pravdi zbog aviona MH17", rekao je ukrajinski generalni tužitelj Andrij Kostin.
Piet Ploeg je izgubio brata, njegovu suprugu i nećaka. On je kazao da su tužitelji prikupili dokaze o Putinovoj umiješanosti.
"Sve vijesti koje smo čuli o Putinu i njegovoj ličnoj umiješanosti u obaranje aviona, pomaganje slanjem teškog naoružanja, činjenica da je lično odlučio isporučiti teško naoružanje....uvijek smo mislili da jeste, ali smo sada to i čuli. Ne može biti krivično gonjen jer je šef države, ali svijet zna", kazao je Ploeg.
Nizozemski premijer Mark Rutte je rekao da je "gorko razočaran" što nema dovoljno dokaza za dalje krivično gonjenje. Ipak, dodao je da saopćenje međunarodnog tima ne znači da je proces završen.
"Od 2014. godine smo poznati s obrascem opstrukcije, neistina i nepravde od Rusije i njenog predsjednika Putina. Nastavit ćemo pozivati Rusiju da odgovara za svoju ulogu u ovoj tragediji", rekao je Rutte.
U januaru je Evropski sud za ljudska prava potvrdio da će saslušati odvojeni nizozemski slučaj protiv Rusije zbog rušenja aviona Malaysia Airlinesa.