Direktorica odjela za zarazne bolesti Vicky Sheppeard izjavila je da je ona šesta žrtva koja je preminula te da nije bilo novih slučajeva zaraze od 19. februara ove godine.
"Moguće je da će se broj zaraženih osoba i povećavati s obzirom na to da period inkubacije bolesti traje 70 dana. To je razlog zbog čega trenutne pojedine bolesti mogu biti povezane s listerijom. Međutim, dinje koje su na tržištu više ne predstavljaju problem", kazala je Sheppeard.
Dodala je da su zaražene dinje odmah povučene s tržišta nakon što je otkriven izvor zaraze, a stanovnici koji posjeduju dinje s farme Griffith pozvani su da ih bace voće u smeće.
Epidemija se pojavila u februaru, a po tri osobe su preminule u saveznim državama Victoria i New South Wales.In Australia, eating this cantelope (rockmelon) is currently one of the more dangerous things you can do (Listeria outbreak). Fully taking advantage of #OpenPOWERSummit breakfast for safe melon consumption. pic.twitter.com/vSBnesUsVW
— Stewart Smith (@stewartsmith) March 19, 2018
Bakterija u ljudski organizam može dospjeti zaraženom hranom, a simptomi zaraze su visoka tjelesna temperatura, glavobolja, grčevi, mučnine i dijareja.
"Osobe za koje se sumnja da su zaražene listerijom trebaju biti pažljive prilikom skladištenja i kupovine hrane, pogotovo kada je riječ o voću, zelenoj salati, svježim morskim plodovima, mesu i ostalim lako kvarljivim namirnicama", zaključila je Sheppeard.