Novi zločini
54

U četvrtak ujutro u izraelskim napadima na Pojas Gaze ubijeno najmanje 35 Palestinaca

Piše: F. H.
Žena nad ubijenim djetetom u Gazi
Žena nad ubijenim djetetom u Gazi
Najmanje 35 Palestinaca ubijeno je u četvrtak ujutro u izraelskim bombardovanjima različitih područja u Pojasu Gaze, izvijestila je palestinska novinska agencija WAFA.

Djeca i žene su među sedam ubijenih kada je bombardovana stambena zgrada u ulici al-Jalaa u gradu Gazi, objavila je WAFA.

Još 15 ubijeno je u bombardovanju kuće u kojoj su se sklonili raseljeni ljudi, zapadno od kampa Nuseirat u središnjem pojasu Gaze, dodala je agencija.

U zapadnom području grada Rafaha, južno od Pojasa Gaze, 13 Palestinaca je ubijeno, a drugi su ozlijeđeni, prema WAFA-i, u udaru koji je pogodio ljude koji su pružali pomoć. Ranije su liječnici rekli da je najmanje 30 ljudi također ranjeno u napadu u Rafahu, a nekoliko ih je u kritičnom stanju.

U obližnjem gradu Khan Younisu, druga grupa muškaraca zadužena za osiguranje pošiljki pomoći pogođena je zasebnim izraelskim zračnim napadom u kojem je nekoliko njih ranjeno, rekli su liječnici. Iz izraelske vojske nije bilo trenutnih komentara.

Naoružane bande opetovano su otimale kamione s humanitarnom pomoći nedugo nakon što su ušli u enklavu, što je navelo Hamas da oformi radnu jedinicu da im se suprotstavi. Snage predvođene Hamasom ubile su više od dvadesetak članova bandi posljednjih mjeseci, prema Hamasovim izvorima i liječnicima.

Hamas je rekao da je u izraelskim vojnim napadima ubijeno najmanje 700 policajaca zaduženih za osiguranje kamiona s humanitarnom pomoći u Gazi od početka rata 7. oktobra 2023. godine.

Višemjesečni napori arapskih posrednika, Egipta i Katara, uz potporu Sjedinjenih Američkih Država, za prekid vatre nisu uspjeli zaključiti dogovor između dviju zaraćenih strana.

U srijedu je Generalna skupština Ujedinjenih nacija velikom većinom glasala za zahtjev za trenutni, bezuvjetni i trajni prekid vatre između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze i hitno oslobađanje svih talaca.

Rezolucije Generalne skupštine nisu obvezujuće, ali imaju političku težinu, odražavajući globalni pogled na rat. SAD, Izrael i još sedam zemalja glasali su protiv rezolucije o prekidu vatre, dok je 13 zemalja bilo suzdržano.