Ali imaju klima uređaje
13

U Hong Kongu, najskupljem tržištu nekretnina, domovi za mrtve koštaju više nego za žive

N. V.
Foto: CNN
Foto: CNN
Počevši od 53.000 dolara za prostor koji nije mnogo veći od kutije za cipele, to je skupo mjesto za boravak, čak i u Hong Kongu, gradu poznatom po najskupljem svjetskom tržištu nekretnina.

Kitnjasti enterijer od bijelog mermera tornja Shan Sum koji ima 12 spratova definitivno nije namijenjen prosječnoj vrsti kupca nekretnije, jer je ovdje riječ o kolumbarijumu i smještaju za mrtve.

Ovaj privatni visoki objekat, smješten u talasastoj zgradi u obliku lepeze, koju je dizajnirao njemački arhitekta, namijenjen je za skladištenje kremiranih ostataka 23.000 ljudi. I nije jeftino.

Niše u koje se mogu pohraniti maksimalno dvije urne mogu koštati i do 76.000 dolara, dok porodične jedinice u kojima se može smjestiti pepeo do osam ljudi dostižu čak 430.000 dolara.

Sa standardnim nišama veličine oko jednog kubnog kvadratnog metra, moglo bi se tvrditi da je mjesto u ovoj kuli relativno skuplje od najskuplje gradske imovine za život - vile u ultra ekskluzivnom dijelu The Peaka, koja je u martu privukla ponudu od 32.000 dolara po kvadratnom metru.

Međutim, Shan Sum čak nije ni najskuplje mjesto za mrtve u Hong Kongu.

Najskuplja niša od svih nalazi se u kompleksu nalik hramu u sjevernom predgrađu Fanlinga. To nepovoljno mjesto za odmor košta 660.000 dolara, a ta cifra čak ne uključuje naknade za upravljanje od najmanje 25.000 dolara kontinuiranog plaćanja.

Pepeo se tamo može čuvati samo dok traje privatna dozvola za objekat, koju izdaje vlada Hong Konga. Ove dozvole imaju ograničenje od 10 godina i mogu potrajati godine inspekcije da se dobiju.