PRvobitni tekst izmjenjen je nakon analize Raskrinkavanja i utvrđeno je:
Na snimku za koji se tvrdi da prikazuje požar u nuklearki vidi se gusti crni dim oko tri tornja koja podsjećaju na rashladne tornjeve kakvi se mogu vidjeti u krugovima elektrana.
Profil OSINT (Uri Kikaski) je 24. oktobra na društvenoj mreži X, na osnovu analize snimka, zaključio da se na njemu može vidjeti požar koji je izbio u dijelu za skladištenje dizelskog goriva u krugu termoelektrane na plin i dizel Montazer Ghaem, koja se nalazi u blizini Karadža.
Na osnovu položaja rashladnih tornjeva i tankova za skladištenje goriva koji se mogu vidjeti na snimku požara, primjećuje se sličnost sa satelitskim snimkom elektrane, koji je dostupan na servisu Google Maps.
Pored toga, sudeći po položaju dalekovoda i naponskih kablova, može se pretpostaviti i približna lokacija s koje je snimljen požar u elektrani. Prema pisanju Deutsche Wellea na perzijskom jeziku 24. oktobra, društvenim se mrežama zaista proširio videosnimak gustog dima u blizini navedene elektrane. Međutim, navodi ovaj medij, izvršni direktor regionalnog operatora sistema u Teheranu (Teheran Regional Electric Company) opovrgnuo je navode da je došlo do požara te da je gusti dim rezultat promjene goriva koje se koristi u elektrani. Ovu informaciju prenijeli su i drugi mediji iz Irana (1, 2, 3).
Nadalje, lokacija bivšeg postrojenja za proizvodnju dijelova za centrifugu i elektrana u blizini Karadža udaljeni su više od 23 kilometra zračne linije.
Iako nema nezavisnih informacija o tome da li je u elektrani došlo do požara ili je dim zaista rezultat nekog drugog procesa u radu postrojenja, jasno je da snimak na osnovu kojeg su mediji objavili tekstove o požaru u nuklearnoj elektrani ili nuklearnom postrojenju u Karadžu ne prikazuje to.